Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - Hangisi Korsan Hangisi Yasal
Hangisi Korsan Hangisi Yasal

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Korsan Albümler ve Orjinal Albümleri Tartışma Alanı
Yazar Mesaj
tonyukuk
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: 17-Şub-2011 / 16:20    Mesaj konusu: Hangisi Korsan Hangisi Yasal

sevgili admin. Ben bir Müslümcü olarak bu sitenin varlığından son derece memnunum. Site başvuru kaynağım oldu. Çok teşekkür ediyorum. Benim sıkıntım korsan ve yasal albüm konusunda oldu. Hangi albümün yasal hangi albümün korsan olduğunu iyice karşıtırır olduk. bu konuda detaylı bir çalışma yapılması bence gerekli. Geçen sene korsan listesinde olan bir çok albüm bu yıl yasal albümlerin listesinde.

bu konuda yapılacak çalışmayı merakla bekliyor, kolaylıklar diliyorum.
Kullanıcı profilini gör
Admin
Bilal - Site Kurucusu
Bilal - Site Kurucusu

Nereden: Gaziantep
MesajTarih: 18-Şub-2011 / 02:15    Mesaj konusu: Cevap: Hangisi Korsan Hangisi Yasal

Ansiklopedi'de Korsan albüm başlığında belirtildiği gibi:

Alıntı:
Korsan olarak adlandırdığımız albümler Müslüm Gürses’in izni ve bilgisi olmadan yayınlanan eserleridir.

Müzik Endüstrisi’nin en önemli problemlerinden birisi, kaydedilmiş kaset CD’lerin ticari amaçlı izinsiz kopyalanması ve çoğaltılması anlamına gelen fiziki korsanlığın önlenmesidir.Son on yıllık sürece bakıldığında, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de albüm satışlarında ciddi düşüşler görülmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi fiziki korsanlıktır.

Korsanlığın önlenmesiyle müzik sektörü büyüyecek, yasal satışların artmasıyla bu piyasada emeğiyle geçinen pek çok insanın gelirinde artış olacaktır.

Uluslararası alanda korsanlık üç kategoride ele alınmaktadır.

1) Hak sahibinin iznini almaksızın, ticari amaçlı orijinal kaydın izinsiz kopyalanması (korsan paketler orijinalinden farklıdır ve genelde toplama ürünler şeklinde çıkar),

2) Orijinaline benzer, mümkün olduğunca orijinaline yakın bir şeklide kopyalanması ve paketlenmesi ( tüketiciyi orijinalini aldığına inandırmak için üreticinin ticari markasını, logosunu kullanır şekilde),

3) Canlı veya yayınlanmış konserlerden izinsiz yapılan kayıtlarla (Genelde özel fiyatlarla, sanatçıların, bestecilerin, yapımcıların iznini almadan çoğaltırlar ve satarlar).

Bu korsanlık biçimlerine ek olarak internet korsanlığı da hızlı bir biçimde yayılmaktadır (Müzik sitelerinden müziğin download edilmesi, CD yazarlar aracılığıyla kaydedilmesi gibi).

Fiziki korsanlıkla aynı şey olmamakla birlikte umuma açık mahallerde izinsiz müzik kullanımı da bir hak ihlalidir. Otel, lokanta, bar, diskotek vb. mahallerin müzik kullanabilmek için hak sahiplerinden izin almaları gerekmektedir. Bu izinleri almadan müzik kullanmak yasaların çiğnenmesi demek olup, bu fiili gerçekleştirenleri cezai yaptırım tehdidiyle karşı karşıya bırakır.

şeklindedir. Evet değişim olabilir, hatta değiştirmemiz gerekenlerde var, mümkün mertebe zaman bulduğum zaman albümler olsun, şarkı sözleri olsun tekrar düzenliyorum. Hatırladığım kadarıyla verdiğin örneklerden Şiirlerim şarkılarım albümünden bahsedeyim. Önce korsan listesindeydi bu albüm. Daha sonra Mü-yap'ın yapıtlar arşivine ulaştım. Baktım ki Şiirlerim Şarkılarım (Haklısın) albümü Mü-yap kayıtlarında yer alıyor. Mü-yap nedir? Devletin müzikle ilgili resmi kanalıdır. Ortaya ironik bir durum çıkıyor. Şimdi sorsak bir çoğumuz bu albüme korsan der. Yani zamanında bir dalavere olmuş ve okutulan parçaların hakkı Müslüm Gürses'ten çıkmış herhangi bir X firmasına geçmiş. E hakkı alan kişiler albümü basmakta özgürler değilmi? Peki biz neden bu albüme korsan diyoruz? Çünkü Müslüm Gürses'in izni alınmamış. Alınmamış ama zamanında eserlerin hakkı alınmış bir şekilde..
Yani yasal platformda bu albüm gerçekten var ve orjinaldir.
Tabi kafalar karışıyor, aslında kafaların karışmaması için bizim payımıza düşen buradaki albüm açıklamalarında detaylara yer vermek. Öte yandan kaynaklarımız ve bilgilerim sağlam olmalı, elimizden geldiğince doğru bilgiler vermeye çalışıyoruz.
Ansiklopedide bulunan 125 albümün de tek tek incelenip düzenlenmesi hayli zaman alıcı bir iş.

Kişiliğini makamına bağlayan, makamını kaybettiğinde kişiliğinden de olur!
Kullanıcı profilini gör
clgnsedat
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: manisa
MesajTarih: 18-Şub-2011 / 04:08    Mesaj konusu: Re: Cevap: Hangisi Korsan Hangisi Yasal

zamanla çok şey meydana çıkıyor, bir zamanlar korsan diye adlandırdığımız minareci uzelli türküoal gibi firmalarında yasal olduğunu ben araştırmalar sonucunda ulaştım,minareci en köklü firma olup daha sonra türküola uzelli gibi firmalar onu takip etmekte,bizlerin korsan gördüğü fakat yasal olrak ellerinde hakları olan bu firmalar çok önemli eserleri bi araya getirip önemli albumleri yapmışlardır,minareci uzelli türküola sadece müslüm gürses değil türkiyedeki bütün snatçıların albumlerini bu güne kadar basmıştır.bunalrda önemli şeyler benim yıllarca kafamı kurcalayan konulardı.

Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Nereden: Acımasız Dünyadan (İzmir)
MesajTarih: 18-Şub-2011 / 17:19    Mesaj konusu: Re: Cevap: Hangisi Korsan Hangisi Yasal

Genelimizin Bildiği Sadece Müslüm Gürses İzni Olmayan ALbümleri Korsan Olarak Bİlmemiz Örneğin Türküola V.s ALfan Fİrmaları Yasal olarak Türkiyede çıkan albümleri Almanyada çıkarabilirler fakat dikkat edilecek bir husus var
Örnek; Gitme albümü elenor baskı ile türküol baskı arasında büyük bir fark var ve 2 şarkı eksik basılmış hak mahrumuyeti bu olmamalı Türkiyede nasıl çıkmışsa Almanyadada aynı şekilde basılmalı herhangi bir düzenleme yapılmalı... Admin Belirttiği albüm var Şiirlerim Şarkılarım Mü-Yap ın arşivinde yer alabilir fakat herkezin bildiği birşey var içinde bulunan şarkılar daha önce farklı orjinal kasetlerde yer almış biz buna ne kadar ojinal diyebiliriz bilemiyorum... herkezin farklı görüşü vardır muhakkak bu konuda aynı olay Meyhaneci-Kırık Sazım kaseti için var müzlüm gürsesden izin alınmamış fakat kaset içindeki parçalar yasaldır....

Bu Orjinal Korsan Tartışmasını bilende yapıyo bilmeyende yapıyo
Eyvallah

atasayar demiş ki:
Yanlız Admin Albümlerin Orjinla Korsan Ayırımında Biraz DAha Eleme Yapın..
Arkadaşın birisi ansiklopedide son sevgilim albümü orjinal albümler kısmında diye tutturdu orjinal diye bi dünya tartışma oldu
ve bir kaç albüm daha var Örneğin;
Hayatımı Sen Mahvettin , Şiirlerim Şarkılarım , Senin İçin, Ah Gülüm, Farketmez , Umutsuz Hayat , Öldürdüğün YEtmedimi Gözüme İlişenler

Kullanıcı profilini gör
affetmem_seni65
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: Van/Merkez Muslumcu.dür Herkez!!!
MesajTarih: 20-Şub-2011 / 01:42    Mesaj konusu: Re: Cevap: Hangisi Korsan Hangisi Yasal

Arkadaşlar bence çokta fazla kafa yormayalım bu korsan işine. Nedeni korsan olan albümler zaten kendini belli ettiriyor yani çok kolay anlaşılıyor. Korsan dediğimiz şey Admininde belirttiği gibi bandrolsüz olan albümlerdir ne kadar ustalıkla hazırlansada şarkılardan biliyoruz korsan olduğunu. Ayırmaya kalkarsak korsanmış orjinalmış diye 150ye yakın albüm var hangisini nasıl ayıralım... Hepinize saygılar.

"siteye ilk kayıt: dec 20,2004"
Kullanıcı profilini gör
Rahmi06
Forum moderatörü
Forum moderatörü

Nereden: Elimde Değil
MesajTarih: 22-Şub-2011 / 22:54    Mesaj konusu: Re: Cevap: Hangisi Korsan Hangisi Yasal

Müslüm Babanın piyasada satılan albümlerin bandrollü olanların hiç biri korsan değildir. Biz burada korsan kelimesini yanlış icra ediyoruz. Müslüm GÜRSES'in albümünün ilk hangi firmadan çıktıysa ona orjinal. Daha sonra basılan başka firmadan çıkan albümlerede korsan dedik. Korsan kelimesini yanlış ifade ediyoruz. Orjinal baskı var birde 2.ci 3.cü 4.cü ...... diye giden baskılar var. A Firması B Firması C Firması. ....... kayıtlarına baktığınızda bunların hemen hemen hepsinin kaydı aynıdır. Sadece bir kaç albümün üzerine ya ensrüman yada şiir ekleyerek biz severlere sundular.

Ömrüm geçti yollarda, hep yabancı yarınlarda
Kamyonum oldu bana eş, benim gönlüm çileşeke
Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Korsan Albümler ve Orjinal Albümleri Tartışma Alanı
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering