Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - biraz felsefe
biraz felsefe

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Şiir ve Güzel Sözler
Yazar Mesaj
mahsunkul_emrah
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: Rotterdam, Hollanda
MesajTarih: 26-Hzr-2009 / 23:18    Mesaj konusu: biraz felsefe

varlik nedir?
"neden varolan da,
hiclik degil? sorun bu"
demis filozofun biri

hic surekli hicler
demis ayni filozof

surekli hiclige dogru
yonelmiyormuyuz?
varligi unutmuyormuyuz
git gide? baksaniza
herkes modernlesiyor
siir sanat gibi seyler
surekli deger kaybediyor
teknoloji ilerlemis
sehir insani tanriyi
unutmaya basliyor
hic koy insani gibi
var olan seylerin
degerini bilmiyor
ve bu surec gittikce
hizlaniyor.
Allah yardimcimiz olsun
kiyamet kopacak herhalde
Kullanıcı profilini gör
azracan
Üye
Üye

MesajTarih: 26-Hzr-2009 / 23:25    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

amanın emraaaaaaaaah
ağzından yel essin oğlum be ya
daha yaşayalım bi dur
hele siz dahaaa
çok güzel günler göreceksiniz durun bi daha
insanlara gelince maalesef
dediklerin çok doğru
olsuuuuuuuuun be
sevenler yeter
onlar anladıklarında hayatın doğanın değerini geç kalacaklar bence
eline sağlık
Kullanıcı profilini gör
mali_usta
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Gençlerbirliği
MesajTarih: 27-Hzr-2009 / 23:43    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

Emrah gene döktürmüş..Teşekkürler Emrah.

Dürüst ol, insancıl ol, düşün öbür dünyayı
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat

Evlat evlat evlat insan ol evlat
Evlat evlat evlat insan ol evlat
Kullanıcı profilini gör
SoRsAnA-DaMla
Üye
Üye

Nereden: BuRSa
MesajTarih: 16-Eyl-2009 / 22:55    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

Her oluş,kendi içinde bir alemdir ve bu nedenle bizim kainat dediğimiz sistem,düşünebileceğimiz her çeşit zaman ve mekanda,düşünebileceğimiz her düzeydeki alemler içinde alemlerden oluşur.Hiçlik:boşluk ve yetersizliktir. Özdeki hiçlikte "Varolanda,varolmayanın kullandığı imkanlar vardır"
Bazı düşünürlere görede:
Berkeley:Var Olmak,Algılamaktır.
Thales:Hiçten Hiçbirşey Meydana Gelmez.
Parmedines:Yalnız Var Olan Vardır ve Ancak Bu Düşünebilir.
Pluton a göre:Tam Yokluk Yoktur,Göreceli Bir Yokluk Vardır
Aristoteles de:Yokluğu reddeder
Bende aristoteles hariç saydığım bütün görüşlere katılırım."Var Olanda,Var Olmayanın Kullandığı İmkanlar Vardır ve Bizim İçin Yok(Hiç) Olan Bir Başkasında Var Olabilir" bizde tuz bitmiştir ama komşuda vardır misali Laughing Laughing

askimiz_ibadet
Üye
Üye

MesajTarih: 17-Eyl-2009 / 04:40    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

SoRsAnA-DaMla demiş ki:
Her oluş,kendi içinde bir alemdir ve bu nedenle bizim kainat dediğimiz sistem,düşünebileceğimiz her çeşit zaman ve mekanda,düşünebileceğimiz her düzeydeki alemler içinde alemlerden oluşur.Hiçlik:boşluk ve yetersizliktir. Özdeki hiçlikte "Varolanda,varolmayanın kullandığı imkanlar vardır"
Bazı düşünürlere görede:
Berkeley:Var Olmak,Algılamaktır.
Thales:Hiçten Hiçbirşey Meydana Gelmez.
Parmedines:Yalnız Var Olan Vardır ve Ancak Bu Düşünebilir.
Pluton a göre:Tam Yokluk Yoktur,Göreceli Bir Yokluk Vardır
Aristoteles de:Yokluğu reddeder
Bende aristoteles hariç saydığım bütün görüşlere katılırım."Var Olanda,Var Olmayanın Kullandığı İmkanlar Vardır ve Bizim İçin Yok(Hiç) Olan Bir Başkasında Var Olabilir" bizde tuz bitmiştir ama komşuda vardır misali Laughing Laughing

guzel bir yorum, ama ben Martin Heidegger ve Friedrich Nietzsche hakkinda bahsetmistim daha cok (su anda nikim baska tabii, ama bu konuyu da ben actim)
Kullanıcı profilini gör
SoRsAnA-DaMla
Üye
Üye

MesajTarih: 17-Eyl-2009 / 05:26    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

Heidegger genel olarak varlık yokluk zaman ve metafizik kavramları arasında bir bağ kurmuştur.Ona göre metafizik,Hiçliği düşünür,ki özü açısından varlıktır.Yani varlığı hiçleştirme.Ona göre gerçek hiçlik üzerine temellenir.Varlıkların varlığına ait olduğunu bildirir.Varlık sonludur ve varlığın gerçekliğinden çıkıldığında hiçlik oluşur.Dilde varlığın bir evidir;var olmayı korur.Ki doğru bi düşünce dil insanlar arasında bağ kurulmasını sağlar kültürü bilimi duygu düşünceleri aktarmaya yarayan birincil araçtır;kişininde varlığını ispatlaması dille gerçekleşir.Zaman kavramındada düşüncelerini beğenirim şöyleki;toplumu çok iyi analiz etmiş bir öğretmen,yazar,düşünür,sosyologtur.İnsan birlikte olmanın verdiği zamanla,ötekilere uyma durumundadır.artık insan ötekileşir ve göze batmamazlık,belirsiz gibi süreçler gelişir..yani değişim,yani varlık,değişme(ötekileşme) ve sonuç hiçlik.Karmaşık bi adamdır heidegger.
Friedrick de ilginç bi filozoftur.varlık hiçlik tarih siyasi örgütlenmeler sanat kültür iç içe.Onun mantalitesininde özü şu: Kendinde olan şey(varlık) Kendinde olmayan şey(hiçlik)
Bu fikirleri tek tek incelememek lazım.Bütün bilgileri bir araya getirdiğimizde gerçek bir anlam çıkar(ki filozoflar için tamamiyle böyledir birbirlerinin üstüne hep düşünce eklemişlerdir.)Bizde bunları bir bütün olarak değerlendirdiğimizde bilgim ve fikrimce sonuç olarak:Varlık da vardır,Yok da vardır.Kişinin var olup olmadığını anlaması için öncelik sahip olmaktır.

askimiz_ibadet
Üye
Üye

MesajTarih: 18-Eyl-2009 / 22:13    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

SoRsAnA-DaMla demiş ki:
Heidegger genel olarak varlık yokluk zaman ve metafizik kavramları arasında bir bağ kurmuştur.Ona göre metafizik,Hiçliği düşünür,ki özü açısından varlıktır.Yani varlığı hiçleştirme.Ona göre gerçek hiçlik üzerine temellenir.Varlıkların varlığına ait olduğunu bildirir.Varlık sonludur ve varlığın gerçekliğinden çıkıldığında hiçlik oluşur.Dilde varlığın bir evidir;var olmayı korur.Ki doğru bi düşünce dil insanlar arasında bağ kurulmasını sağlar kültürü bilimi duygu düşünceleri aktarmaya yarayan birincil araçtır;kişininde varlığını ispatlaması dille gerçekleşir.Zaman kavramındada düşüncelerini beğenirim şöyleki;toplumu çok iyi analiz etmiş bir öğretmen,yazar,düşünür,sosyologtur.İnsan birlikte olmanın verdiği zamanla,ötekilere uyma durumundadır.artık insan ötekileşir ve göze batmamazlık,belirsiz gibi süreçler gelişir..yani değişim,yani varlık,değişme(ötekileşme) ve sonuç hiçlik.Karmaşık bi adamdır heidegger.
Friedrick de ilginç bi filozoftur.varlık hiçlik tarih siyasi örgütlenmeler sanat kültür iç içe.Onun mantalitesininde özü şu: Kendinde olan şey(varlık) Kendinde olmayan şey(hiçlik)
Bu fikirleri tek tek incelememek lazım.Bütün bilgileri bir araya getirdiğimizde gerçek bir anlam çıkar(ki filozoflar için tamamiyle böyledir birbirlerinin üstüne hep düşünce eklemişlerdir.)Bizde bunları bir bütün olarak değerlendirdiğimizde bilgim ve fikrimce sonuç olarak:Varlık da vardır,Yok da vardır.Kişinin var olup olmadığını anlaması için öncelik sahip olmaktır.

yazdiklarinizla tamamen hem fikir olamiyacagim ama dogru tespitler var tabii ki. Heideggerin felsefesi iki kisma bolunur. Ilk kisimda varligi anlamaya calisir ama bulamaz. Pre-sokratlari okur, Holderlini okur ama bulamaz. Daha sonra Friedrich Nietzsche yi inceler ve varligin kayboldugunu ve surekli hiclige dogru yol aldigimizi anlar Nietzsche gibi. Ben boyle ogrendim felsefe derslerinde ve kitaplardan...
Kullanıcı profilini gör
SoRsAnA-DaMla
Üye
Üye

MesajTarih: 19-Eyl-2009 / 01:49    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

şu yazdığın benimkinden farklı değil;daha sakin bi kafayla okursan daha iyi anlaşırız.yukarıda yazmışım üstünde durduğu kavramlar,kavramlar arasında kurduğu bağ..sonra metafizik i boyutu... Bunlar tespitten ziyade filozofların varlık-hiçlik kavramlarının bilgisidir.Seninki daha yüzeysel ben derine indim;"Varlığın kaybolduğunu ve sürekli hiçliğe yol alındığını anlar" ile "Süreç içerisinde varlık değişim(ötekileşme)geçirerek,hiçlik sonuna ulaşır." cümlesinin arasında tek fark:sen sürekli kelimesini kullanmışsın,ben o kelimeyi kullanmadım.cümlemin içinde bi devir daim olduğu ve varlıktan hiçliğe gidildiği vurgusu var zaten.

askimiz_ibadet
Üye
Üye

MesajTarih: 19-Eyl-2009 / 03:34    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

SoRsAnA-DaMla demiş ki:
şu yazdığın benimkinden farklı değil;daha sakin bi kafayla okursan daha iyi anlaşırız.yukarıda yazmışım üstünde durduğu kavramlar,kavramlar arasında kurduğu bağ..sonra metafizik i boyutu... Bunlar tespitten ziyade filozofların varlık-hiçlik kavramlarının bilgisidir.Seninki daha yüzeysel ben derine indim;"Varlığın kaybolduğunu ve sürekli hiçliğe yol alındığını anlar" ile "Süreç içerisinde varlık değişim(ötekileşme)geçirerek,hiçlik sonuna ulaşır." cümlesinin arasında tek fark:sen sürekli kelimesini kullanmışsın,ben o kelimeyi kullanmadım.cümlemin içinde bi devir daim olduğu ve varlıktan hiçliğe gidildiği vurgusu var zaten.

evet anliyorum, peki sizin dediginiz gibi olsun o zaman, benim turkcem zayif, hollanda da yasiyorum, onun icin yazdiklarinizi anlamamis olabilirim.
Kullanıcı profilini gör
SoRsAnA-DaMla
Üye
Üye

MesajTarih: 19-Eyl-2009 / 04:09    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

estağfurullah felsefe cümlelerdeki kelime çokluğu ve cümlenin anlamını bozmadan;kelimelerin farklı kullanımından karmaşık bir hal alıyor gibi olsada,onlar gibi düşündüğümüzde tam olarak yorumlayabiliriz.
Güzel bir konuydu burada yoruma açtığın için teşekkürler;katılımın daha fazla olmasını isterdim herkezin bi fikri olmalı arkadaşlar.
teşekkürler aşkımız_ibadet bilimsel yeni konulara devam Very Happy bu başlık altındada devam edebilirsin selamlar...

askimiz_ibadet
Üye
Üye

MesajTarih: 19-Eyl-2009 / 04:27    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

SoRsAnA-DaMla demiş ki:
estağfurullah felsefe cümlelerdeki kelime çokluğu ve cümlenin anlamını bozmadan;kelimelerin farklı kullanımından karmaşık bir hal alıyor gibi olsada,onlar gibi düşündüğümüzde tam olarak yorumlayabiliriz.
Güzel bir konuydu burada yoruma açtığın için teşekkürler;katılımın daha fazla olmasını isterdim herkezin bi fikri olmalı arkadaşlar.
teşekkürler aşkımız_ibadet bilimsel yeni konulara devam Very Happy bu başlık altındada devam edebilirsin selamlar...

siz sagolun, muslumcu sitesinde felsefe ile ilgilenen birisinin olmasi guzel Wink
Kullanıcı profilini gör
SoRsAnA-DaMla
Üye
Üye

MesajTarih: 19-Eyl-2009 / 04:34    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

Laughing Laughing çölde su bulmuş gibi oldun dimi Very Happy şaka bi yana tabiki bilgisi daha az olanda vardır çok olanda yada fikrini paylaşmak istemeyende.Bazen canımız çok sıkıldığında arkadaşlarla arabada bi yanda babadan kral eser çalar bi yandan içer böyle konular konuşuruz falan komedi ama görmen lazım;heleki o ortama yeni şahit olan biri varsa "yuh be ne insansınız,siz müslümcü değilmisiniz konulara bak Laughing Laughing " gibi muhabbetler oluyor..velhasıl esprisi çok oluyor ii böyle

askimiz_ibadet
Üye
Üye

MesajTarih: 19-Eyl-2009 / 04:55    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

Laughing evet anliyorum, insanlar muslumcu deyince, serseri, isyankar vesayre
seyler anliyor, ama tabii ki tamami ile oyle degil, herkes muslumcu olabilir, bilgisi az olan da cok olan da
Kullanıcı profilini gör
SoRsAnA-DaMla
Üye
Üye

MesajTarih: 19-Eyl-2009 / 05:13    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

tabiki zaten babanın eserleri dikkat ettiysen hep psikolojik ve çoğu şarkısı felsefiktir.örneğin bi "çıktım arşa seyran eyledim geldim aşka,döndüm baktım aleme alem bir başka.." veya nesibiye sormuşlar o yar ile hoşmusun,hoş olayım olmayayım o yar benim kime ne!" yada "evvela huda'yı tanımasa idim vallahi güzel sen benim allah'ım olurdun!" gibi bir sürü harika eser..bakarmısın sözlere.o sözler öyle şahane bi yorumla anlaşılır ancak.bunları gönülde hisseden herkezin paylaşacak bişeyi muhakak vardır Wink dediğin gibi görünsede aslımız o değil
8 dakika sonra eklenen mesaj:
"secde ettim aşka taparcasına.." mesela gibi gibi babanın her eseri öyle ya ayıramıyorum valla çok seviyorum

fbfbfb_1907
SüperAktif Üye
SüperAktif Üye

Nereden: adana kebap :)
MesajTarih: 03-Tem-2010 / 21:07    Mesaj konusu: Re: biraz felsefe

felsefeye aklım ermiyor Very Happy

Ne diye arayıp sorayım seni
ne diye bağlanıp seveyim seni
MUHİTTİN SEÇEN NE DİYE ARAYIP
Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Şiir ve Güzel Sözler
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering