Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti
Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Albümleri ve Şarkı Sözleri
Yazar Mesaj
snare
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: gaziantep
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 19:53    Mesaj konusu: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

Ellilerin sonu, altmışların başlangıcı... Köyden kente göçle birlikte ne tam şehirli, ne tam köylü olan bir nesil ortaya çıkmıştı. Taşı toprağı altın sanılan büyük şehirler hiç de bekledikleri gibi çıkmamıştı. Büyük hayallerle geldikleri şehirlerde yaşadıkları hüzünler, hayal kırıklıkları, umutsuzluklar yeni bir müziğin doğmasına neden olmuştu.

O günlerde bu kesimin hislerine tercüman olan üç 'baba'nın kişisel hikâyesi onlardan farklı değildi. Yokluğu görmüşler, yoksulluğu yaşamışlardı. Şarkılarında kendi hikâyelerini anlatırken milyonların sevgisini kazanarak daha otuzlu yaşlarda babalık unvanını kazanmışlardı. Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses'in hayranlarıyla olan karşılıksız, çıkarsız ilişkisi uzun yıllar sürdü. Devlet televizyonu TRT'nin babalara kapısını kapattığı dönemde bu kitle, inadına daha çok kaset alarak desteklerini gösterdi. Entelektüeller (belki de enteller daha doğru bir ifade olacak) babaları dışlarken, hor görürken, yok sayarken, evlatlar, evlerini babaları için sıcak bir yuva yapmaya devam etti.

Belki çoğunun hayali dünya gözüyle 'baba'sını görmekti. Hiç onu göremeden sadece resmiyle fanatik olan hayranların sayısı hiç de az değildi. Bu hasreti bitiren ise özel kanallar oldu. Artık sevdikleri babalarını sadece konserlerde değil, evlerinde de görme imkânına sahip oldular. Seksenli yıllarda çevirdikleri şarkılı filmler de özel televizyonlarda en çok izlenenler arasında yer aldı. Başlangıçtan beri duygu ve gönül beraberliğiyle devam eden karşılıklı ilişki, bu dönemde kırılmaya başladı. Doksanlarda başlayan "pop patlaması" yasakların ve baskıların yapamadığını gerçekleştirdi. Hayranların duygu ve düşüncelerinde değişiklik olup olmadığı, o kitlenin "farklı" şarkılar arayıp aramadığıyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmadan, babalar popüler rüzgârın etkisine girdi. Tek kanallı dönemde Hakkı Bulut üzerinde denenen "acısız arabesk" projesi devreye girdi ve onlar gönüllü olarak klasik yöntemlerini (arabesk evini) terk edip yeni arayışlar içine girdiler.

Ferdi Tayfur, eline gitar alıp "Emmioğlu" dedi, yetmedi; yıllarca kendisine kayıtsız şartsız destek veren insanlara, "Ey yığınlar siz varoş'sunuz, varoş kalmaya devam edeceksiniz. Bugüne kadar söylediklerimiz yanlışmış. Mutluluk bir hayalmiş, vazgeçin bundan" der gibi "Hadi gel köyümüze geri dönelim" çağrısı yaptı. Bu küçük hataları affedilebilir de ancak magazin çarkının uzun süre dışında kalan Ferdi Baba, Necla Nazır'la olan "evliliğini" bitirince hayranlarının değil magazinin manşeti oldu. Arayışlarını bir adım daha öteye götürüp sanat müziği albümü çıkardı... Sahi kaç kişi biliyor bunu?

Orhan Gencebay da önce ismiyle özdeşleşen bıyıklarını kesip kesmemekle, ardından "gıdı"sına yaptırdığı estetikle magazin konusu oldu. Asena'nın danslarına, yaptığı müzikle eşlik etti. Popstar Alaturka'da jüri üyeliği yaptı. Her ne kadar kendine yakışır şekilde; vakur bir duruş göstermeye çalışsa da Armağan Çağlayan ve Bülent Ersoy'la birlikte magazine malzeme olmaktan kurtulamadı. Arabeski reddetti, her yeni albümünü "modern sound"larla süsledi...

Belki de babalar içinde en fanatik hayran kitlesine sahip olan Müslüm Gürses de gemiyi (evi) önce Teoman'ın parçasını albümüne alarak yaktı. Arabeski hor görenlerin en sevdiği şairler arasında gelen bir isimle ortak projeye imza attı. Gülhane'de halk konseri vermekten vazgeçip mekânını "entel"lerin konser alanı olan Harbiye'ye taşıdı. On binlerce hayranına konser vermeye alışkın olan Baba'yı yeni mekânında birkaç yüz kişi izledi. Müslüm Baba "damar"dan şarkılara alışkın olan hayranlarının kendisini yalnız bırakmasını bir "işaret" olarak görmemiş olacak ki; geçtiğimiz ay çıkan albümünde başlattığı açılımı sürdürdü. Yeni albümünde Sezen Aksu, Fikret Kızılok, Ajda Pekkan ve Kenan Doğulu şarkıları okuyan Baba, ilk klibini de Kenan Doğulu hayranlarının dillerinden düşmeyen "Tutamıyorum Zamanı" isimli şarkıya yaptı. "İtirazım Var" şarkısını ise ünlü rapçi Ceza ile birlikte okudu.

Baba'ların arayışı müzik çevrelerinden ve eleştirmenlerden tam not alsa da hayranları onları bu yolda yalnız bırakmış görünüyor. Belki evi terk etmelerine kızıyorlar, belki de 'baba' diye bağırlarına bastıkları idollerinin magazin malzemesi olmasına. Ama bir gerçek var. Artık babaların yaptıkları albümler milyonlar satmıyor. Gülhane'de 160 bin kişiye konser veren Ferdi Tayfur'un albümü çok satanlar listesine giremiyor. Televizyon dizileri, reyting almadığı için yayından kaldırılıyor. İlk kurulduğu yıllarda özel televizyonlar onların filmlerini oynatıp program yaptırmak için yarışırken bugün ne filmleri ekrana geliyor ne de "Müslüm Baba show" ya da "Orhan Baba konseri" geliyor ekranlara. Eskiden yılbaşı programlarının en ağır konukları onlardı, şimdi ise her şey çok farklı.

Peki onlar bu yolda giderken hayranları ne yapıyor? Belki yürekleri sızlıyor ama teselliyi yine mazide buluyorlar. "Kaderimse çekerim" deyip "teselli" arıyorlar başka yerlerde. Ama unutmuyorlar... Yapılanları, yaşananları...

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: malatya
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 20:06    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

Erencim gerçekten çok önemli bir konuya dikkat çekmişsin, ama şu unutulmamalıdırki günümüzde liste başı olan poçular ve kendini sanatçı olarak görenler, zaman sonra bir mum gibi sönmeye mahkumdur. Oysaki arabeskin bu üç devi sallanır ama yıkılmaz, şarlıları ve eserleri yıllar boyu kulaktan kulağa söylenir. Unutulmaz.....

Gözümsün.....
5 dakika sonra eklenen mesaj:
Ayrıca altın yere düşmeyle değerini kapbetmez.....
Kullanıcı profilini gör
xmen
Fanatik Üye
Fanatik Üye

MesajTarih: 15-Mar-2009 / 20:45    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

kaynak vakit gaztesi

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: istanbul bagcılar
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 20:53    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

popçular rakcılar dinlemektense hiç müzik dinlememeyi tercih ederim ama şuda bi gerçekki babalar unutulmaz evlatlar hain olmadı müddetçe

Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Nereden: Acımasız Dünyadan (İzmir)
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 21:45    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

İyi konuya değinmişsin Erenim
Devir öyle bi hal aldıki artık Afedersiniz ipini koparan şarkı yapıyo gençler rapdır popdur rockdır merakı sardı o sanatçılar bugün var yarın yok
ama gel gelelimki hahsini ettiğimiz 3 kral sanatçı Başta MÜslüm baba olmak üzere Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur Gibi sanatçılar Dediğin gibi 50lerin sonunda 60 ların ortalarında başlamışlar müzik hayatlarına hepimizde görüyoruzki bu 3 kralın her mahallede her sokak köşesinde anılıyo unutulmayanlar listesinin başlarındalar
bence 100 yılda geçse bu sanatçılar unutulmaz...

Kullanıcı profilini gör
akliyok_06
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 22:10    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

atasayar demiş ki:
İyi konuya değinmişsin Erenim
Devir öyle bi hal aldıki artık Afedersiniz ipini koparan şarkı yapıyo gençler rapdır popdur rockdır merakı sardı o sanatçılar bugün var yarın yok
ama gel gelelimki hahsini ettiğimiz 3 kral sanatçı Başta MÜslüm baba olmak üzere Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur Gibi sanatçılar Dediğin gibi 50lerin sonunda 60 ların ortalarında başlamışlar müzik hayatlarına hepimizde görüyoruzki bu 3 kralın her mahallede her sokak köşesinde anılıyo unutulmayanlar listesinin başlarındalar
bence 100 yılda geçse bu sanatçılar unutulmaz...

Aynen fatih...

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: MALATYA
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 23:55    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

cerrah_44 demiş ki:
Erencim gerçekten çok önemli bir konuya dikkat çekmişsin, ama şu unutulmamalıdırki günümüzde liste başı olan poçular ve kendini sanatçı olarak görenler, zaman sonra bir mum gibi sönmeye mahkumdur. Oysaki arabeskin bu üç devi sallanır ama yıkılmaz, şarlıları ve eserleri yıllar boyu kulaktan kulağa söylenir. Unutulmaz.....

Ayrıca altın yere düşmeyle değerini kapbetmez.....

eyw kirve başka söze gerek yok....

Gururumu kırıpta sırtımdan vurmasaydın
Allah bir sevgim bir ateşlerde sen yaktın
Nasıl kıydın aşkıma şerefsizlere sattın
Kullanıcı profilini gör
mali_usta
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Gençlerbirliği
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 00:31    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

orhan gencebay'a saygım sonsuz... ferdi tayfur'u sevmem ve dinlemem.. bu 2 sanatcı pek tv'de görülmüyor ama Müslüm Baba ne yaparsa yapsın her zaman tv'de yada gazetelerde haberi çıkıyor... arada ki fark bu işte. varolsun müslüm baba

Dürüst ol, insancıl ol, düşün öbür dünyayı
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat

Evlat evlat evlat insan ol evlat
Kullanıcı profilini gör
adem_reis78
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: İstanbul
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 00:41    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

baba her zmn baba ama böyle oldu kardeşler ne yapak hepsini severler
Kullanıcı profilini gör
ismail28
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: DeRTLiLeR MeYHaNeSi
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 01:21    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

esrarengiz_sis demiş ki:
popçular rakcılar dinlemektense hiç müzik dinlememeyi tercih ederim ama şuda bi gerçekki babalar unutulmaz evlatlar hain olmadı müddetçe
Aynn katılıyorum sana

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Gençlerbirliği
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 02:00    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

ismail28 demiş ki:
esrarengiz_sis demiş ki:
Aynn katılıyorum sana

kusura bakmayın ben böyle düşünmüyorum..siz sadece arabesk mi dinliyorsunuz ? bende rock dinlemem ama sevdiğim bazı parçalar vardır... bu kadar arabesk milliyetcisi olmayalım... saygılar.

Dürüst ol, insancıl ol, düşün öbür dünyayı
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat

Kullanıcı profilini gör
damarist06
Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 16-Mar-2009 / 02:52    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

mali_ustaya katılıyorum tamam arabeski seviyoz ama çokta arabeske düşmek doğru değil bence
Kullanıcı profilini gör
taruz
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 03:37    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

müslümcüyüm

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: manisa
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 03:51    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

diğer iki sanatçı için geeçrli bunlar baba hala yok satıyor alemde 1 numara. ben müslümcüyüm, sahte müslümcü değil.

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: gaziantep
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 14:38    Mesaj konusu: Re: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

xmen demiş ki:
kaynak vakit gaztesi

kardes KAYNAK:VAKİT GAZETESİ DEGİL yani hic degilse ben ordan almadım bilgiyi KAYNAK:ZAMAN-PAZARDIR eyv

Üye
Üye

Nereden: Çorum
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 14:51    Mesaj konusu: Cevap: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

arabeskin 3 babası kim ne derse desin eskimez onlar.dünyaya bir daha gelmez onlar.

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: AnKaRaGüCü GeCeKoNDu dan
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 16:00    Mesaj konusu: Re: Cevap: Arabeskin üç babası için zirveden inme vakti

valla yazanı tebrik etmek istiyorum çok güzel bi konuya değinmiş çok güzel yazmışş
ve benim düşüncemde bu 3 baba değişmeyecekti helede müslüm baba aynı eskisi gibi kalsalardı eminim bu çıkardıkları yeni kasetlerden daha çok satarlardı ve daha çok sevilirdiler her ne olursa olsun ben yine söylüyorum baba geri dönnnn

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering