Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - Muhterem Nur Nostaljisi
Muhterem Nur Nostaljisi
Sayfa 1, 2  Sonraki

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Eşi Muhterem Nur
Yazar Mesaj
Rahmi06
Forum moderatörü
Forum moderatörü

Nereden: Elimde Değil
MesajTarih: 16-May-2008 / 16:23    Mesaj konusu: Muhterem Nur Nostaljisi

Muhterem Nur'un şahsi albümünde Müslüm Gürses'le tanıştığı 1981 yılından öncesine ait tek fotoğraf yok. Kimisi gazetecilerde kalmış, bir kısmını kendisi elden çıkarmış. ‘‘Müslüm'le tanıştıktan sonra geçmişime sünger çektim’’ diyor. Oysa 17. İstanbul Film Festivali'nin onur ödülünü, sinemaya verdiği 40 yıllık geçmişiyle aldı. O Türk sinemasının, çilesi bir türlü dolmayan, ezik, mendil parçalatan esas kızı. Nur, geçmişi o günün jargonuyla anlatıyor. Sarışınlar mı revaçtaydı, esmerler mi sorusunu, ‘‘sarışınlar menfi oynardı, vamp olurdu, biz masum kızdık’’ diye cevaplıyor. Hayatı, rol aldığı filmlere taş çıkartacak kadar inişli çıkışlı. Filmlerdeki imajıyla gerçek kişiliği bir yerden sonra birbirine karışıyor: ‘‘Geçmişe bakıyorum da, geçmiş bana sadece Muhterem Nur ismini kazandırmış. Onun dışında hiçbirşey yok.’’

Muhterem Nur, ilk kez ‘‘kaybettiğinde’’ daha bir kaç dakikalıktı; 16 yaşındaki annesi onu doğururken öldü. Babasını hiç bilmedi. ‘‘Anne’’ dediği teyzesinin yanında büyüdü. Fabrika işçiliğinden, sinema yıldızlığına yükseldi. Yıldızı kaydı, pavyonlarda dans etti. Bu inişli çıkışlı hayattandır belki, sinemada payına düşen ‘‘bahtsız kızı’’ oynamakta hiç zorlanmadı. Fatih Özgüven, Muhterem Nur'un Türk sinemasındaki yerini şöyle tanımlıyor: ‘‘... Onun parklarda gecelediğini gören it kopuğun insafa gelip de ‘kardeşim, senin kimin kimsen yok mu?' diye sorması kadar doğal bir şey olamaz. Eziktir; dış dünyayla son derece edilgin bir biçimde, yalnızca ezikliğiyle savaşır ve kazanır. O hepimizin dünya ahret bacısıdır, yüzlerce kişi ırzına geçse de cinselliği yoktur.’’

Ansiklopedilere göre 1932’de, ona göre 1938'de Yugoslavya'nın Manastır'ında doğduğunda adı Olga idi. 1942'de teyzesiyle İstanbul'a geldi, Eyüp'te küçük bir evde büyüdü. Yeni nüfus cüzdanıyla Muhterem Kısa oldu. Bir yandan ortaokula gidip bir yandan fabrikada günde 1 lira yövmiye ile çalışırken, sinemayı düşünmüyordu: ‘‘Zeren diye bir arkadaşım vardı, artist olmak istiyordu. Gazetede bir ilan görmüş. Unkapanı'na kadar otobüsle gittik, sonra yürüyerek Beyoğlu'na çıktık. Zeren ilandaki adresi ararken ben de vitrinlere bakıyordum. Bir adam geldi, uzun uzun süzdü beni. Sonra da ‘kızım, evladım çok güzel burnun var. Acaba seni yıldız yapsam mı diyorum' dedi. Kartını verdi.’’

Ertesi gün iki kız yine Beyoğlu’na, karttaki adrese gider. Muhterem Nur'a figüranlık teklif edilir: ‘‘Ben oynamam dedim. Ama para vereceğiz dediler. O zaman oynarım dedim. Günde 5 lira yövmiye ile başladım. Zeren artist olamadı, okuluna devam etti. Ben okulu bıraktım, figüranlığa başladım.’’ Star oluncaya kadar yirmiye yakın filmde küçük roller alır, sinema çevrelerinde tanınır. Kör kızı oynadığı ‘‘Üç Arkadaş’’ filmi ile yıldızlık mertebesine ulaşır: ‘‘O zaman herkese yıldız denmiyordu. Önce artist oluyordunuz, başarılı olursanız yıldızlık başlıyordu.’’

Çok para harcadım

Muhterem Nur yalnızca sinemada değil, sinema çevrelerinde de yıldızlaştı. İlk evliliğini aktör Işın Kaan'la yaptı, çok mutsuz oldu: ‘‘Onun askerliği nedeniyle iki sene Kars'ın Türkeşen köyünde yaşadık. O dönemde iflas ettim; evim satıldı, annem (teyzesinden söz ediyor) hastalandı, dünyanın başıma yıkıldığı iki yıl geçirdim.’’ Muhterem Nur'un daha sonra flörtleri, nişanlıları olur. Memduh Ün, Cihat Aşkın, Yılmaz Duru, Efkan Efekan, Ümit Utku bu isimlerden. Zirvedeyken kazandığı paraları eşiyle dostuyla gözünü kırpmadan harcayacak kadar bankördür: ‘‘Elbiseye, parfüme çok para harcardım. Yanımda arkadaşlarım olduğu zaman hesaplar benden çıkardı, kimse elini cebine atmazdı. Her zaman paranın öyle akacağını düşündüm, akmadı. Etrafımdaki herkes uzaklaştı.’’

Muhterem Nur, şöhretini olmasa bile, maddi gücünü kaybetmeye başlar. O dönemin ünlü isimleri Leyla Sayar, Suzan Avcı, Ayhan Işık, Göksel Arsoy, Belgin Doruk gibi sahneye çıkar: ‘‘Bir bayram günü, herkes bayram yapıyor, ben bir simit bile alamayacak kadar parasızdım. 1972 yılı filan. O zaman anladım ki, gerçek dostum hiç olmamış. Gazetecisi olsun, filmden yakın arkadaşlar olsun. Rol istiyor zannetmesinler diye filmcilerin sokağından bile geçmiyordum. Sinema sıkıntıya girmişti, sahneye geçtim.’’ Nur'un hayatındaki Anadolu günleri böyle başlar, dansözlük yapar, şarkı söyler. İlk turnelerinden birinde, çalışmak çok zor gelince bulduğu bütün hapları yutup intihar eder, kurtarırlar.

1981'de Malatya'ya yaptıkları Ramazan Eğlenceleri turnesinde Müslüm Gürses de vardır. Tanışmaları kavgayla olur: ‘‘Onu tanımıyordum, benden sonra sahne almasına bozuluyordum. Hatta kızdırmak için, sahneden inince halkın arasından kırıta kırıta yürüyordum, dikkati kendi üzerime çekeyim, ona bakmasınlar diye. Ama pek öyle olmuyordu, Müslüm çıkınca herkes kendini yerlere atıyordu.’’ Muhterem Nur, Müslüm Gürses'in repertuarından bir parça okuyunca babanın da sabrı taşar ve aralarında sürtüşme olur. Sonrası malum, dört sene süren ilişki ve ardından evlilik. Müslüm Gürses, ona, ‘‘sen çalışma, evin ekmeğini ben kazanırım’’ diyen ilk erkektir. Muhterem Nur, sanki yıllardır bu cümleyi bekliyormuş gibi mutlu olur, teklifi kabul eder. 18 yıllık beraberlik bu cümleyle başlar.

Muhterem Nur, şimdi şeker hastalığı ve bel fıtığı ile boğuşuyor. Bir dönem gazeteler, kanser tedavisi gördüğünü yazdı, bu konu aramızda hiç açılmıyor. Hayatı geldiği gibi kabul etmeyi öğrenmiş: ‘‘Ne türlü olursa olsun yine yaşıyorsunuz, herşeye alışıyorsunuz. Yaşamaya değer bir dünyadayız. Kendimi bildim bileli insanlar kötüdür, hayat pahalıdır, yaşam zordur, dostlar vefasızdır. Ama yine de yaşamak çok güzel. Hiçbir şey düşünmeden yaşayacaksınız.’’ Her ne kadar sünger çekse de geçmişten kalan bir güvensizlik hayat felsefesi olmuş sanki. Yoksa gider ayak şöyle der miydi: ‘‘Hiçkimsenin samimiyetine inanıp kendini ruhen teslim etmemen lazım’’.

Muhterem Nur, filmcilerin dikkatini ‘‘hokka burnu’’ ile çekti.

Sinemanın ‘‘komik kızı’’ Suna Pekuysal ile ‘‘bahtsız kızı’’ Muhterem Nur.

Sinemadan para kazanamaz hale gelince sahneye çıktı. Perdede koyu renk saçlarıyla masum kızı oynuyordu, dansözlüğe geçince, işin gereği saç rengini açtırdı.

Memduh Ün'ün yönettiği ‘‘Üç Arkadaş’’ filmi Muhterem Nur'u yıldızlaştırdı. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli'nin de rol aldığı film, Anadolu'da aylarca kapalı gişe oynadı. 1958.

Gönül Yazar'la tanışıklıkları Nur'un sahneye çıktığı yıllardan.

Muhterem Nur'un boyu 1.60'ı geçmiyor. Fabrikada işçiyken, üretim bandına yetişemediği için ayağının altına tahta kasalar konurmuş. Bu durum film çevirdiği yıllarda da değişmedi. Zengin kızı oynadığı ender filmlerden birinde, jönlere yetişebilmek için tahta yükseltinin üstüne çıkmış.

Müslüm Gürses'le aşkları 1981 yılında Malatya turnesinde başladı. Nur, Gürses'in repertuarından bir şarkı okuyup ‘‘baba’’yı kızdırınca, önce kavga ettiler, sonra flört.

Muhterem Nur, vaktiyle iyi paralar kazandı ve iyi harcadı. Bonkörlüğü ile ünlüydü. Çocukluğunun geçtiği Eyüp'e yıllar sonra star olarak döndü ve çocuklara hediyeler dağıttı.

Ömrüm geçti yollarda, hep yabancı yarınlarda
Kamyonum oldu bana eş, benim gönlüm çileşeke
Kullanıcı profilini gör
Konuya Teşekkür Gönderenler
1 kullanıcı bu konuya teşekkür etti. Teşekkür gönderenlerin listesi için tıklayınız.
nacves
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Nereden: Müslüm Gürses Ülkesinden..
MesajTarih: 16-May-2008 / 17:07    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

cok guzel bır davranıs ornegı gostermıs saol abı yuregıne saglık babamızın buyuk askı.... icon31

...nacves...
Kullanıcı profilini gör
mahsun_kul_028
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: NEREYE !!!!!!!!!!!
MesajTarih: 16-May-2008 / 20:17    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

bir yıldızın inişli çıkışlı hayatı,yine baba sayesinde kalmıs ayakta eğer baba olmasaydı çoktan sönüp gitmiş kaybolmustu kimbilir şimdi ne durumlarda olurdu ben derimki yatıp kalkıp müslüm babaya dua etsin çünkü bir çok eski film yıldızının şimdiki düştügü halleri görüyoruz...saygılar...

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: manisa
MesajTarih: 17-May-2008 / 03:30    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

kavga ile başlayan büyük aşk ne demişler güzel dostluklar kavga ile başlar.

Nereden: istanbul/adıyaman
MesajTarih: 17-May-2008 / 03:47    Mesaj konusu: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

allah hekese huzur ve mutluluk içinde gecirecek bir hayat versin.
müslüm baba gibi bir üstadın kanatları altında olmak güç vermiştir muhterem hanıma.
iyiki varsın baba

eyvallahhh

nerdesin
Kullanıcı profilini gör
karaaliler
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: istanbul adana
MesajTarih: 17-May-2008 / 16:17    Mesaj konusu: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

ikiside bir birlerine çok yakışıyor bu zamana kadar gelmişler aralarındaki sevgi saygı hala var şimdiki zamanda bunu sağlamak çok zor ikiside örnek alınacak nadide insanlar allah sağlıklı mutlu uzun ömür versin.

SüperAktif Üye
SüperAktif Üye

Nereden: ç?kt? bu ayr?l?k
MesajTarih: 17-May-2008 / 19:17    Mesaj konusu: Re: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

türkiyede hatta dünyada bir birlikteliğin nasıl olacağını ve aşkın nasıl yaşanacağını eniyi gösteren çift allah mutluluklarını bozmasın**************************
Kullanıcı profilini gör
suskun_ahmet56
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: siirt
MesajTarih: 18-May-2008 / 02:52    Mesaj konusu: Re: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

Allah hekese huzur ve mutluluk içinde gecirecek bir hayat versin.
müslüm baba gibi bir üstadın kanatları altında olmak güç vermiştir muhterem hanıma.
iyiki varsın baba
Kullanıcı profilini gör
sonsuz46
Üye
Üye

Nereden: kahramanmaraS
MesajTarih: 18-May-2008 / 09:36    Mesaj konusu: Re: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

BABA sıfatını alabilmek için yapmamız gerekenleri gösteren bir öğüt gibi geldi bu hikaye... tam bir babalık örneği ve baba gibi sevmenin tarifi var burada...

MUHTEREM NUR hanımefendi inşaallah MÜSLÜM BABA ya layık olduğu gibi bakar daha uzun yıllar yaşamasına vesile olur inşaallah

rahmi abi sonsuz teşekkürler

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Müslümcü Tarikatından
MesajTarih: 19-May-2008 / 15:00    Mesaj konusu: Re: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

eyv abim emeğine sağlık saygılar

Bütün Duygularım Ağır Yaralı"

Kullanıcı profilini gör
nerdenbilsinler
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: ORDU
MesajTarih: 05-Ekm-2008 / 22:45    Mesaj konusu: Re: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

eyw rahmi abi emeğine sağlık

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: MARDİN KALESİNDEN
MesajTarih: 12-Ekm-2008 / 18:45    Mesaj konusu: Re: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

Çok güzel bi çalışma yapmışsın Rahmi abi eline sağlık...

içmeden yıkılmış sarhoş gibiyim...
Kullanıcı profilini gör
muslum_toprak
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: istanbul
MesajTarih: 12-Ekm-2008 / 19:12    Mesaj konusu: Re: Cevap: Muhterem Nur Nostaljisi

ewet rahmi abi tşkr,ya arkadaşlar bir sanatçı bu kadar sevilirmi,muhterem annemizde gayrı resmi annemizoldu müslüm babamız sayesinde,muhterem annemiz çokkk çekmiş, o camiada kalmak zordur,her 2 sinde mewlam uzun ömürler wersin.....
Kullanıcı profilini gör
fbfbfb_1907
SüperAktif Üye
SüperAktif Üye

Nereden: adana kebap :)
MesajTarih: 14-Ekm-2008 / 17:23    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

clgnsedat demiş ki:
kavga ile başlayan büyük aşk ne demişler güzel dostluklar kavga ile başlar.

Smile

Ne diye arayıp sorayım seni
ne diye bağlanıp seveyim seni
MUHİTTİN SEÇEN NE DİYE ARAYIP
Kullanıcı profilini gör
akliyok_06
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 13-Şub-2009 / 03:56    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

Nerden nereye ya helal olsun...

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Gençlerbirliği
MesajTarih: 13-Şub-2009 / 04:03    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

akliyok_06 demiş ki:
Nerden nereye ya helal olsun...

Dürüst ol, insancıl ol, düşün öbür dünyayı
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat

Evlat evlat evlat insan ol evlat
Evlat evlat evlat insan ol evlat
Kullanıcı profilini gör
arabeskci1910
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: AnKaRaGüCü GeCeKoNDu dan
MesajTarih: 13-Şub-2009 / 22:32    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

bizim başımızdan babayı babanın başından muhterem nuru eksik etmesin allah

Üye
Üye

Nereden: istanbul
MesajTarih: 13-Şub-2009 / 22:39    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

bu yaşamdan sonra aklıma babanın hayat bir köşe kapmaca şarkısı geldi aklıma nedense...sanki muhterem nurun şarkısı gibi olmuş
Kullanıcı profilini gör
atasayar

Nereden: Acımasız Dünyadan (İzmir)
MesajTarih: 14-Şub-2009 / 16:27    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

öncellikle emeğine sağlık rahmi abii epey bi aydınladık bu aşk kihayesinden ve mhterem nur hanımın hayata mücadelesinden ders çıkardık kendimize
ee kardeşim müslüm baba gibi bi karizmatik insana dayanabilecek bayan göremiyom ben olsun o kadar

Kullanıcı profilini gör
arabeskci1910
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: AnKaRaGüCü GeCeKoNDu dan
MesajTarih: 14-Şub-2009 / 18:02    Mesaj konusu: Re: Muhterem Nur Nostaljisi

atasayar demiş ki:
öncellikle emeğine sağlık rahmi abii epey bi aydınladık bu aşk kihayesinden ve mhterem nur hanımın hayata mücadelesinden ders çıkardık kendimize
ee kardeşim müslüm baba gibi bi karizmatik insana dayanabilecek bayan göremiyom ben olsun o kadar

aynen fatih kardeşim katılıyorum
1 dakika sonra eklenen mesaj:
atasayar demiş ki:

Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Eşi Muhterem Nur
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering