Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!
Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!
Sayfa 1, 2  Sonraki

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Duyurular - Forum Yetkilileri
Yazar Mesaj
Admin
Bilal - Site Kurucusu
Bilal - Site Kurucusu

Nereden: Gaziantep
MesajTarih: 27-Mar-2008 / 19:30    Mesaj konusu: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

2008 Ocak ayında Yenigün Gazetesi - Aslı Öktener Köse benle bir röportaj yapmıştı. Ön planda olmaktan sıkıldığım için sitemizde yayınlamadım, okumak isteyenler olabilir düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum:

Müslüm Gürses bir ekol haline geldi. Şarkıcı, Duman’ın ‘Olmadı Yar’, Teoman’ın ‘Paramparçası’nın ardından son olarak da Yazar Murathan Mungan’ın seçtiği yabancı parçaları da Türkçe seslendirdi. Böylece kendisine hayran ‘jiletli’ kitleye, entelektüel ve sosyete sınıfını da ekledi. Şarkıcının bu değişimi ‘Müslüm Gürses: Jiletli Metroseksüel’ isimli bir belgesele konu oldu. Doğum günü olan 7 Mayıs’ı, “Dünya Müslümcüler Günü” ilan eden fanatiklerinden de bu sayede haberim oldu. Bu ne sevgi? Nasıl bir hayranlıktı?

Anlayabilmek için muslumcu.com sitesinin editörü Admin ile bir röportaj gerçekleştirdim.

-Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1986 Gaziantep Doğumluyum, İnşaat teknikeriyim. Lisans eğitimim için çalışıyorum.

-Müslüm Gürses şarkılarıyla ne zaman ve nasıl tanıştınız?

1994 yılında henüz 8 yaşındayken Müslüm Gürses hayranı olan amcam sayesinde dinlemeye başladım. İyi ki de başlamışım.

- Müslüm Gürses dinlerken neler hissediyorsunuz?

Bu soruya yen iyi yanıt site editörlerimizden Seyit Gürler (Radyo Dj'i)’in sözü olacak: “Bir andan Efkar, Bir Yandan Teselli…"

-Müslüm Gürses sizin için ne ifade ediyor? Ona neden ‘Baba’ diyorsunuz?

İnsanlara sorun, Baba’sı onun için ne ifade ediyor? Sorun, hayatta en çok sevdiğiniz kim diye? Anne, baba ve sevgili ilk üç sıradadır, hiç değişmez. İşte biz Müslümcülerin de baba sevgisi böyledir. Saygımız sonsuz, sevgimiz büyüktür.

-Peki, onu az tanıyanlar için ne ifade etmeli…

Baba’yı tanımayanlardan ziyade tanıyanlar bile ne kadar tanıyor? Bir kaza geçirmiş 1970’lerin sonunda Tarsus’tan Adana’ya giderken otobüs şoföründen kaynaklanan bir hata sonucu otobüs kamyonla çarpışır ve Müslüm Gürses öldü diye morg’a kaldırılır. Ardından anlaşılır ki Müslüm Gürses ölmemiştir. Ameliyat ile beyni koruyacak bir plaka takılır. Bu kaza sonucu koku alma duyusunu yitirir ve beyinde hatalar oluşur. İşte Müslüm Gürses’in tv’lerde konuşurken anlık duraksamalar yaşamasının nedeni budur. Bu durum karşısında gülmenin ya da dalga geçmenin hiçbir anlamı yoktur. Baba’yı tanımayanlar önce ona, müziğine ve dinleyicilerine saygı göstermelidirler.

-Bir Müslümcü nasıl olmalıdır?

Bir Müslümcü önce insan olmalıdır. İnsanlıktan nasibini almış, doğruyu yanlışı ayırt edebilen ve yalandan uzak dürüst bir kişiliğe sahip olmalıdır. Daha sonrası için onu sevmek ve benimsemek önemlidir. Hayatınızın birçok alanında Müslüm Gürses olmalı, orjinal albümlerini almalı tv programlarını ve hayatıyla ilgili son gelişmeleri takip etmeliyiz.

- Üyelerinizin, yaş, meslek grupları, öğrenim durumları?

Yaş ortalaması 30 diyebiliriz. Çoğunluk olarak Lise ve Üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Bunun yanında öğretmen, doktor, yönetici gibi arkadaşlarımız da mevcut.

-Kaç üyeniz var? İllere göre dağılımı?

29.500 üyeye sahibiz. Üye dağılımı İstanbul, Ankara ilk iki sırada yer alıyor. Daha sonra Adana, İzmir, Diyarbakır, Kayseri, Bursa, Erzurum, Samsun… Berlin ve Hamburg’tan gurbetçi arkadaşlarımızın da katılımı oluyor.

-Neden bu siteyi açtınız? Ve site açma fikri kimindi?

Ferdi Tayfur ve Orhan Gencebay hayranının sevdiği sanatçı adına birçok site açmış olduklarını görürdünüz. Diğer sanatçıların varda Baba’mızın neden yok deyip işe koyuldum.

-Müslüm Gürses sizden haberdar mı?

2004’ten bu yana Müslüm Baba sitemizden haberdar. En son 7 Mayıs 2007 Dünya Müslümcüler Günü şerefine Müslüm Gürses’in doğum günü için hazırlatmış olduğumuz tablo hediyemizi vermek amacıyla Tarsus’ta katılacağı bir programda buluştuk.

-Doğum günü diye 7 Mayıs’ı "Dünya Müslümcüler Günü" olarak ilan etmişsiniz, bu anlamda bu yıl ne yapacaksınız?

2007 Mayıs ayında ise Tarsus’ta gerçekleştirilen bir organizasyon sırasında Muhterem Nur ile çekilmiş özel bir resmini düzenleyerek hediye ettik. 2008 yılında değişik bir hediye düşünüyoruz zamanı gelince haberdar olacaksınız elbet…

-Müslüm Gürses bunu nasıl karşıladı?

“Bana gösterdiğiniz sevgiye saygıyla eğiliyorum”, “Sizler benim canlarımsınız” dedi…

-Müslüm Gürses’in tarz değiştirmesine ne diyorsunuz?

Olmadı diyoruz… Ama yine de Baba ne derse o olur diyoruz. Baba aslında çizgisinden çokta uzaklaşmadı. Müslüm Baba ne kadar iyi okursa okusun söz ve müzikler eski şarkılarına nazaran pek tutmaması doğaldır. Allah kimseyi gördüğü günden geri koymasın diyorum.

-Entelektüel ve sosyete sınıfının kendisine olan ilgisini nasıl buluyorsunuz?

Tabiî ki Baba’nın hayran kitlesi artması hoş bir olay fakat bu kesim sürekli dinleyici yani gerçek Müslümcü sınıfına hiçbir zaman giremeyecektir. Çünkü müzik işi gönül işidir, iyi anında kötü anında biz hep babaya destek oluruz. Beğenmesek bile her orjinal albümünü alırız.

-Tanıdığınız eski Baba mı? Şimdi ki Baba mı? diye sorsam…

Kişiliğini soruyorsanız Baba her zaman aynı çizgisinde devam etmektedir. Eskisi yenisi yok, her zaman Baba!

-Peki eski şarkıları mı? Şimdi ki şarkıları mı?

Tabii ki eski şarkıları, damarlarınız kemanın teli olur yay üstünde gider gider gelir. İşte damar denen şey budur. Son albümlerinde damar var olsa bile yayını bulamıyoruz.

-Müslüm Gürses’in bir içecek reklamında rol alması ve ‘Bıırrr’ demesi karizmasının zedelendiği görüşlerine yol açmıştı? Sizce de öyle mi?

Müslüm Gürses karizması çizilmesi konusunda bir tv programında şu sözleri söyledi: “Bizim karizmamızın çizilmesine kimse sebep olamaz”Ayrıca bu konuda sitemizde yaptığımız bir anket sonucunda yüzdelikler şu şekilde:

Reklama Tepkiniz Nedir?

% 64.78 103 kişi Pozitif
% 35.22 56 kişi Negatif

-Siz Müslümcüler, ‘Müslüm Gürses ne yapsa yeridir’ mi dersiniz…

Deriz, Baba nerede ne yapacağını iyi bilen biridir.

-Ne yapsa çok kızarsınız ve onu dinlemekten vazgeçersiniz…

Bilemiyorum, Baba’nın dediği gibi “çok riziko’lu bir soru”.

-Müslüm Gürses’in en beğendiğiniz özelliği ne?

Kişiliği, sevgi dolu yüreği ve insanlara olan saygısı…

-Varsa sevmediğiniz yönü…

Sormamış olun…

-Bir tez de, “Müslüm Gürses dinleyicileri kendilerini, ‘Müslümcü’ diye tanımlıyorlar ve diğer arabeskçilerden kendilerini ayırıyorlar” deniliyor… Bu doğru mu?

Doğrudur. Telefonlarımızda Müslüm Gürses’in melodileri, Mp3 çalarlarda, bilgisayarlarımızda Baba’nın parçaları, onlarca kasetleri. Çeşitli posterlerden tutunda gazete kupürlerine kadar alır arşivleriz ve Baba’yı her alanda savunuruz. Aşırı fanatikliğimizi de göz ardı etmemek lazım. Sanırım Müslümcü kimliği de bu yüzden ortaya çıkmıştır.

-Müslüm Gürses’den sonra kimleri beğeniyorsunuz…

Ferdi Tayfur, Hakan Taşıyan, İbrahim Tatlıses, Bergen, Orhan Gencebay, Cengiz Kurtoğlu… (Bu sıralamda İbrahim tatlısesi yazmamıştım)

- Bir yazar, “Baba'nın meslek sırrı; ‘Baba, o kendine özgü ve sanki stüdyoya kurulmuş özel bir filistin askısında kayda alınan sesiyle öyle bir şarkı söyler ki, sizin acınız onun yanında fındık fıstık gibi kalır. Damardan diyorlar ya, tam öyle. Konserlerinde kendine jilet atanlar da, bence aynı fikirden yola çıkıyorlar….’ demiş.

Siz bu tanıma katılıyor musunuz?

Müslümcülerle Müslüm Gürses arasında duygusal bir bağ varıdır. Baba severlerin karşısına çıkar çıkmaz +1 puanla çıkar. Zaten müzik kalitesi ve yorumuna diyecek yok, şarkıları layığıyla söyleyen şarkılara ruh veren, söylediği yerde yaşayan bir elin parmaklarını geçmeyecek sanatçılardan biridir. Müslümcülerle aynı dili konuşur, acılarımızı ve sevinçlerimizi onla paylaşırız biz.

-Hala kendini jiletleyen müslümcüler var mı?

Artık yok, biz sitemizde geçmiş yıllarda kendini jiletleyen Müslümcü arkadaşlarla konuştuk, bunun yanış olduğunu Baba’ya zarar verdiğini anlattık. Arkadaşlarımızda bu davranışlarından vazgeçtiler. Son yıllarda tarzından biraz uzaklaşmasının da etkisi olmuştur.

Konserlerde bu olayın önüne geçmek için girişiminiz oldu mu?

Son yıllarda artık Müslüm Gürses kendini jiletleyecek insanlara ortam yaratmıyor ki…
Yani bir entel barda kimse kendini jiletlemez, ya da Rumelihisarı konserlerinde.

Az önce baktım Yenigün Gazetesinin sitesinden röportaj silinmiş. Ama şurada bir kopyası var (burda da sitemizin ismini yanlış yazmışlar)

Kişiliğini makamına bağlayan, makamını kaybettiğinde kişiliğinden de olur!

En son Admin tarafından 09-Şub-2010 / 00:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini gör
babacan1102
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Nereden: istanbul/adıyaman
MesajTarih: 27-Mar-2008 / 19:57    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

gurur verici bir olay olmuş bence
okuduğum kadarıyla seni tongaya düşürmek istemiş Very Happy sorduğu sorularla
ama ne güzel ki cevapların net ve öz olmuş tebrik ediyorum.

bide dikkatimi cekti konuyu okurken Ön planda olmaktan sıkıldıgım için demişsin
ben buna katılmıyorum .
sonucta sitenin kurucusu. artı yol gösteren konumundasın
eğer ön planda olmaktan cekinirsen üyelemiz de cekinir.

üstüne basa basa söylüyorum .müslümcüler için cok güzel bir röportaj olmuş.
devamını bekliyoruz .
benim gözümde her müslümcü bir filozoftur

eyvallahhh

nerdesin
Kullanıcı profilini gör
muslumcu88
Üye
Üye

MesajTarih: 27-Mar-2008 / 21:25    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

Valla hakkını vermişsin yani
cok guzel cevaplar
ama herzaman aynı soruları sormaktan bıkmadılar (jilet, bırrr, baba)
yani neolurdu seni encok etkileyen sarkısı hangisi diye sorsaydı...

sonuç olarak siteyle ilgilenmeleri birşeyler başardıgımızın kanıtı diyorum
yuregine saglık kardeşim...
Kullanıcı profilini gör
usta33
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: mersin
MesajTarih: 27-Mar-2008 / 23:08    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

bilalim çok güzel olmus emeğine sağlık arkadasım.sadece müslüm ürsesten sonra kimi dinlersiniz sorusuna sanatçı ismleri söyliyerceğine fikrimce müslüm gürsesi dinletikten sonra bir baska sanatçı dinlemek zor geliyor. yavan kaçıyor gibi birşey deseydin bence daha gzel olurdu tabi bu benim fikrim:)güzeldi

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: NEREYE !!!!!!!!!!!
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 01:01    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

evet bilal kardesim azından özünden güzel cevaplar vermişsin eywallah yüreğine sağlık.. Wink (gerçi bu seneki doğum günü hediyesi belli oldu onuda belirtmektede yarar var.. Very Happy Wink )

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Ufka uzanan yoldan
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 01:08    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

bu röportaj TÜM MÜSLÜMCÜ lerin düşüncelerini yansıtan bir hadise değildir!
kişisel yorumların ve düşüncelerin içeriğini oluşturuduğu bir yazıdan ibaret

Ali Tekintüre
Kullanıcı profilini gör
taruz
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 01:14    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

tebrikler kardeşim layıkı ile cevaplamışsın ve iyiki de siteyi kurmuşsun sayende bir sürü kişi bir biriyle dostluklar kuruyor tekrar teşekkürler bilal kardeşim

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 01:31    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

çok güzel cevaplar vermissin agzına yüregine saglık saglık aynen hissettiklerimizi yazmızsın.devamını bekleriz...

4.ankara buluşması.jpg
 Açıklama:
 Dosya Boyutu:  172.7 KB
 İzleme:  14499 kere

4.ankara buluşması.jpg

Bilal - Site Kurucusu
Bilal - Site Kurucusu

Nereden: Gaziantep
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 01:55    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

Teşekkürler arkadaşlar Laughing

babacan1102 demiş ki:
bide dikkatimi cekti konuyu okurken Ön planda olmaktan sıkıldıgım için demişsin
ben buna katılmıyorum .
sonucta sitenin kurucusu. artı yol gösteren konumundasın
eğer ön planda olmaktan cekinirsen üyelemiz de cekinir.

Vallahi abi aslında bence çok büyük bir iş yapmadım bu siteyi kurarak. Yani ben kurdum söyledir böyledir demiyorum, bu zamanında bir gereklilikti ve hala gerekli. Babamızı seviyoruz ve bu doğrultuda hareket ediyoruz. Ortamda ön planda olmak hoşuma gitmiyor.

usta33 demiş ki:
bilalim çok güzel olmus emeğine sağlık arkadasım.sadece müslüm ürsesten sonra kimi dinlersiniz sorusuna sanatçı ismleri söyliyerceğine fikrimce müslüm gürsesi dinletikten sonra bir baska sanatçı dinlemek zor geliyor. yavan kaçıyor gibi birşey deseydin bence daha gzel olurdu tabi bu benim fikrim:)güzeldi

Barış abi aslında ben Baba'dan başka hiçbir sanatçıyı sırf seçipte dinlemem, sadece çalıyorsa kulak veririm. Yinede aklıma gelenleri yazdım.

damar02 demiş ki:
bu röportaj TÜM MÜSLÜMCÜ lerin düşüncelerini yansıtan bir hadise değildir!
kişisel yorumların ve düşüncelerin içeriğini oluşturuduğu bir yazıdan ibaret

buluyorsunuz? diyorsunuz? gibi biten sorular çoğul değil ilk tanışma ve röportaj üslubundan kaynaklanan bireysel sorulardır.

Zaten sorular şahsıma sorulmuştur ve cevaplarda kendi hissiyatımı ortaya koyar. Birkaç soru varki site istatistikleriyle ilgilidir...
Genel olarak bu benle yapılmış bir röportajdır damar02'yi bağlamaz!

Kişiliğini makamına bağlayan, makamını kaybettiğinde kişiliğinden de olur!

En son Admin tarafından 10-Şub-2009 / 01:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini gör
fbfbfb_1907
SüperAktif Üye
SüperAktif Üye

Nereden: adana kebap :)
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 02:21    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

gerçekten güzel cevaplar vermişsin bilal abi keşke müslüm gürses den sonra dinlediğiniz sanatçılar sorusuna müslüm gürses den başka bir sanatçı dinlemiyorum deseydin ben olsaydım böyle derdim bilmem ne kadar doğru ama güzel röpörtaj yapmışsın ...

Ne diye arayıp sorayım seni
ne diye bağlanıp seveyim seni
MUHİTTİN SEÇEN NE DİYE ARAYIP
Kullanıcı profilini gör
yillar_utansin
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: istanbul
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 02:36    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

bilal usta öncekliklen allerine sağlık sen yolu aç biz senin ve de tüm müslüm gürses hayranlarırın yanındayız
sen babaya yakışan herşeyi yapıyorsun vede düşünyüyorsun allaha emanet olun Wink

Üye
Üye

Nereden: adana
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 02:57    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

bilal abi her soruya babaca cevaplar vermişsin agzına sağlık...eyvallah
Kullanıcı profilini gör
ex-arab

Nereden: ==MaRDiN==
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 02:59    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

tebrik ederim Admin şirketten bir mutfak tüpü kazandın Smile efenim şaka bir yana hem muslumcu.com hem muslumculer her geçen gün bir kademe daha yükseliyor. dikkat ederseniz son yıllarda müslüm gürses ve müslümcüler üzerine ropörtajlar, haberler gündemi meşgul ediyor. bizim için sevindirici bir olay. teşekkürler

Kullanıcı profilini gör
DAGISTAN
Üye
Üye

Nereden: konya
MesajTarih: 28-Mar-2008 / 03:13    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

eyvallah bilal usta babacılara yakıstıgı sekilde konusmusun yüregine agzına saglık eyvallah

Üye
Üye

Nereden: kahramanmaraS
MesajTarih: 29-Mar-2008 / 07:05    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

röportaj güzel bilal patron teşekkürler...

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: KAHRAMANMARAŞ
MesajTarih: 29-Mar-2008 / 16:22    Mesaj konusu: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

Müslüm GÜRSES hayranlarına yakışan cevaplar ağzına sağlık bilal kardeşim.

Nereden: Müslüm Gürses Ülkesinden..
MesajTarih: 28-Nis-2008 / 20:19    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

okurken bıle heyecan verıcıydı.boyle guzel anlatılmazdı.her kelımen,her sozun anlamlı,yuregıne saglık bunu bızlerle paylasman buyuk bır ıncelıktır.asla on plan dıye bırsey yok senı herkes ıyı tanır.tanımayana ıse ızah edılmemelı dıye dusunurum.gercekten olaganustu Muslumu Muslum yapan budur.saygı ve sevgılerımı sunarım..

...nacves...
Kullanıcı profilini gör
suskun_ahmet56
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: siirt
MesajTarih: 29-Nis-2008 / 02:52    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

yüreğine sağlık sorulan her soruya en iyi cevabı vermişsin dediğin gibi gönlünüz gönlümüzdür hakkatende öyle iyiki bu siteyi kurmuşsun bilal kardeş
Kullanıcı profilini gör
ahmet90
Yeni Katılımcı
Yeni Katılımcı

Nereden: izmir
MesajTarih: 29-Nis-2008 / 15:19    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

slm kardesleim ben narlıdereden ahmet raportaz da güzel olmuş eyw
Kullanıcı profilini gör
ahmet90
Yeni Katılımcı
Yeni Katılımcı

Nereden: izmir
MesajTarih: 29-Nis-2008 / 15:21    Mesaj konusu: Re: Cevap: Admin/Röportaj Baba Ne Derse O Olur!

slm kardeslerim site cok güzel olmuş emgi gecen herkesin eline sağlık bn im le iletişime geçmek şsteyen ler msn candost90@hotmail.com kib
Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Duyurular - Forum Yetkilileri
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering