Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - Pekiyi Müslüm Gürses Neden Çok Seviliyor?
Pekiyi Müslüm Gürses Neden Çok Seviliyor?
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Müslüm Gürses Genel
Yazar Mesaj
keltikfrost
Üye
Üye

MesajTarih: 14-Oca-2006 / 00:18    Mesaj konusu: Pekiyi Müslüm Gürses Neden Çok Seviliyor?

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse 80'lerin başında ve halada bu türlü bir kısım muhalif eleştriler olmuştu.neydi bunlar arabesk basit bir müzikti,arabesk acı müziğiydi ve 5 para etmez müzikdi.bunlara hiç birimiz katılmıyoruz.fakat doğru konuşmak gerekirse bizlerin dinlediği saf arabesk basit bir yapıdan oluşmaktadır.basit derken nedir efendim bunlar.

kaba keman armonileri
Şarkı başından sonuna dek tekdüze giden darbuka ritmleri
yer yer koro halinde back vokaller
ve bas/pes vokaller

Çok sevdiğimiz müslüm gürses,bergen,ferdi tayfur,esengül,selahaddin özdemir,kamuran akkor vs..şarkılarında bunları görebilirsiniz.

bunlardan kastım ; şarkı genelde 10 vuruşu geçmeyen ağır ritimli dabruka ile başlar,ve bu ritmler hiç değişmeden aynı şekilde şarkı bitene dek devam eder.

ardından solo keman(keman taksimi) girer güzelce bir solo(taksim) atar .

15/20 saniyelik bu taksimden sonra vokal girer ve vokalin arkasındanda düşük bir sesle ritm kemanı girer ve vokalin ağzından çıkan sese (notaya)göre ritm çalınır.

dikkatli şekilde saf arabesk dediğimiz şarkıların birçoğunda görebilirsiniz bunları.e bunları biliyoruz niye söylüyorsun diyecek olursanız işte olay burada.bu kadar basit ve benzer yapıyla icra edilen onlarca şarkıyı neden bu kadar çok kişi seviyor hatta sevmenin ötesinde gönlünü veriyor?

hatta birşey daha söyleyeceğim ama bazı arkadaşlar sakın yanlış anlamasın.müslüm babanın seside iyi değil hatta normal şarkıcı statüsünde gördüğümüzde kötü bile diyebiliriz?bunu sesiyle sadece kısıtlı notalara ulaşmasından anlayabiliriz.evet babanın dar bir sesi var.yüksek notalara çıkamıyor.ama her ne hikmetse Şarkıları o kadar ruh dolu İçten samimi yürekten okuyor ki sanki bizi dinlediğimiz yerden alıp başka dünyalara götürüyor.her dinlediğimde bir garip oluyorum..

müslüm baba neden bu kadar seviliyor?nasıl bu basit yapılı müzikle bu kadar hayranı oluyor bu kadar kaliteli albümler yapıyor?

bence bunda arabesk müziğin bu hale gelmesine büyük katkıda bulunan ali tekintüre,yavuz taner,Şakir askan gibi usta şairlerin/ söz yazarlarının,mustafa sayan,burhan bayar gibi bestecilerin/aranjörlerin katkısı çok büyüktür.tabii ki müslüm gürses gibi bir yorumcunun olmasını göz ardı etmemek gerekir..

Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 14-Oca-2006 / 04:02    Mesaj konusu:

Arabesk müziğinin icra ediliş şeklini güzelce anlatmışsın, peki bunun kolay olduğunu kim söyledi ? yani her müzik türünün kendine göre bir yöntemi vardır. alternatif müzikte ilk önce hafif bir gitar girer daha sonra süre geçip nakarata ulaşılmasıyla elektro gitarlar daha sağlam vurur. metal müzikte de başta sesi soluğu doğru dürüst çıkmayan bateriler şarkının ortasına ulaşıldığında uçmuş olur. yani bu bir yöntemdir, mesela senfonik metalde de birçok alet beraber kullanılmaktadır çok zor gibi gözükse de aslında onun da basit bir yöntemi vardır. yani düzensizlik değildir müziği kaliteli yapan.

babanın sesi çok geniş değil, fakat bu kötü olduğu anlamına gelmiyor.

besteciler ve yazarlar konusunda da kesinlikle katılıyorum, bazen şarkıları dinlerken düşünüyorum da hangi ruh haliyle yazıp nasıl bestelemişler bu parçaları gerçekten helal olsun.
Kullanıcı profilini gör
Poseidon
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: diyarbakir/istanbul
MesajTarih: 14-Oca-2006 / 06:38    Mesaj konusu:

Ya babanın sesine dar demek haksızlık olmuYor mu?hünkaroğlu ve diğer uzun havalardaki davudi ses de müslüm babanın sevdiğim sensin bir gülsen Yeter haYdar haYdar parçalarındaki Yumuşacık ses de babanın.arabesk müziği çok seviliYor çünkü haYat zorlaştıkça tozpembe tablo çizemiYor insanlar,haYatın gerçeklerini birebir anlatan,aldanmaYı,aşk acısını,isYanı dostun açtığı YaraYı ve sıkıntıları içinde barındıran arabesk rağbet görüYor.sapur supur Yok mucuk muck insanlara hiçbişeY ifade etmiYor,bunları dinlediğini iddia edenler bile gizliden arabesk dinliYor.tüm sıkıntılarını bilinçaltına atacağına arabesk ile özdeşleştirip rahatlıYor insanlar deşarj oluYor.müslüm babaYa arabeskçi demek de Yanlış,çünkü baba Yorumcudur.hertürlü şarkıYı laYıkıYla okur ve içimize işletir.saYgılarımla

Adam olmayan Müslümcü olamaz!!!
Kullanıcı profilini gör
mahur
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: Karabük
MesajTarih: 14-Oca-2006 / 21:02    Mesaj konusu:

Laaaa havle velLaaaaa......yaw müslüm gürses.....ezgin kesime hitap ettiği için ezgin kesim tarafından seviliyor....anladınızmı kardeşim....hitabı ezgin kesime oldugu için....malumunuzki ülkemizde zaten ezgin kesim bir hayli fazla zaten haddini aşmış bir şekilde fazla...haberleri okumuyomusunuz galiba...müslüm baba anlatıyor....herhengi bir gazetede.....bir seferinde konser esnasında yağmur başladı...önde duran gömlekli genç bir çocuk sırılsıklam oldu iliğine kadar ıslandı ve buna aldırış etmeden beni alkışlıyordu...bende çıkarttım ceketimi gence verdim..al oğlum hasta olacaksın giy şunu..!!!!!!!!!!!!!!!!! neyse vesselam.... evetttt bunu yapan başka bi sanatçı varmı.....babamız yağmurlu havada ceketi çıkarığ hasta olma diye çocuga veriyor....eeee belki baba islanmaz ama sogukta hasta olur kendisi üşür.... bu adam bunu düşünmüyor işte...neden.....çünkü ezginliğin yoksullugun ne oldugunu biliyor.....abicim artık böle konular açmayın....boş bunlar ...artık anlayın sevenlerin babayı neden sevdiğini.....
vede şunu kesinlikle unutmayın.........
herkes müslüm gürses dinler ama malesef ki ..herkes mÜslÜmcÜ olamaz..........!!!!!!!
çünkü....sanattır onu anlamak.........

talihs?zler.....talihs?zler....talihs?zler..
Kullanıcı profilini gör
jaba
SüperAktif Üye
SüperAktif Üye

Nereden: Samsun
MesajTarih: 14-Oca-2006 / 21:10    Mesaj konusu:

Konuyu acan arkadaşım ne güzel acıklamış onu taktir ederim

sistem mesajı: İlgili mesaj birleştirildi. birleştirilen mesaj İlk mesajdan 3 dakika sonra yollandı..:

mahur demiş ki:
laaaa havle vellaaaaa......yaw müslüm gürses.....ezgin kesime hitap ettiği için ezgin kesim tarafından seviliyor....anladınızmı kardeşim....hitabı ezgin kesime oldugu için....malumunuzki ülkemizde zaten ezgin kesim bir hayli fazla zaten haddini aşmış bir şekilde fazla...haberleri okumuyomusunuz galiba...müslüm baba anlatıyor....herhengi bir gazetede.....bir seferinde konser esnasında yağmur başladı...önde duran gömlekli genç bir çocuk sırılsıklam oldu iliğine kadar ıslandı ve buna aldırış etmeden beni alkışlıyordu...bende çıkarttım ceketimi gence verdim..al oğlum hasta olacaksın giy şunu..!!!!!!!!!!!!!!!!! neyse vesselam.... evetttt bunu yapan başka bi sanatçı varmı.....babamız yağmurlu havada ceketi çıkarığ hasta olma diye çocuga veriyor....eeee belki baba islanmaz ama sogukta hasta olur kendisi üşür.... bu adam bunu düşünmüyor işte...neden.....çünkü ezginliğin yoksullugun ne oldugunu biliyor.....abicim artık böle konular açmayın....boş bunlar ...artık anlayın sevenlerin babayı neden sevdiğini.....
vede şunu kesinlikle unutmayın.........
herkes müslüm gürses dinler ama malesef ki ..herkes mÜslÜmcÜ olamaz..........!!!!!!!
çünkü....sanattır onu anlamak.........
kardeş dediğine pek katılmıyorum ama biraz haklısın bundan 15 - 20 sene önce babayı dinleyenler senin dediğin gibi ezgin ve fakir kesim ama şuandaki durum cok farklıu bnaba kendini aştı artık bir cok ünlü ve değişik tarz söyleyenler baba hayranı oldu ve baba arabesk dişinda son zamanlarda başka tarz müzik yapınca artık zenginide fakiride baba dinlemeye başladı
saygılarımla
Kullanıcı profilini gör
x_isyankar_x
Yeni Katılımcı
Yeni Katılımcı

MesajTarih: 14-Oca-2006 / 21:11    Mesaj konusu:

Yaf senin Yazdığın damı sorumu kardeşim müslümü sevmeyen ölsün her insana hitap eder müslüm baba anladın mı noktayı koYalım burada.
müslüm babaaaa başımızın tacısın
Kullanıcı profilini gör
keltikfrost
Üye
Üye

MesajTarih: 15-Oca-2006 / 01:02    Mesaj konusu:

Invidus : ben arabesk yapmanın kolay olduğunu söylemedim.basit bir yapıyla oluştuğunu söyledim.sanki kaliteli arabesk icra etmek basittir demişim gibi algılamışsın.öyle birşey söylemedim.ayrıca kıyaslamana gelince bu konuda haksızsın heavy metal'in grindcore'a dek onlarca alt türü vardır.ama tekdüze vokaller,riffler,partisyonlar kullanılmamaktadır.dinlemişsen birçok müzisyenin kendine ait bir stili vardır.alternatifde öyle benzer ritmler bulmak zordur.müslüm babanın sesine gelincede ben direkt sesi kötü demedim.normal şarkıcı statüsünde kötü değil.yani anlatmak istediğim baba bu sesiyle (seste kalite isteyen)bir koro'ya yada orkestra'ya girmeye kalkarsa giremez.ama sesi arabeske uygun başka bir şarkıcıda tanımıyorum.

mahur : kardeş müslüm baba fanatiği olarak değilde normal bir dinleyici gözüyle yorum yapsan daha iyi anlaşırız.başlığa verilen tepki normaldir.sizin açınızdan yanlış varsa herkesten özür diliyorum.mahur herkes müslüm dinlemez.şimdiki şarkılarını dinlerler ama eski şarkılarını herkes dinleyemez.ancak dert,üzüntü,yokluk çeken insan dinler.yoksa her anlamda varlık içinde olan biri niye dinlesin ki.neye teselli bulacak neye sitem edecek.

Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 15-Oca-2006 / 01:39    Mesaj konusu:

Keltikfrost, basit bir yapıyla oluşmasından kastını iyi anlayamadım. yani sonuçta bir yöntemi olacak o da bahsettiğin gibi. diğer müzik türlerine gelince bildiğin gibi senfonik metalde çello, gitar bir sürü alet bir aradadır. yakında konser verecek haggard da 20 kişiden oluşmakta neredeyse. peki bu adamların da kendine göre bir yöntemi yok mu? bu adamların müziği de belirli bir düzene sahip ve planlanmış biçimde ilerliyor. Şarkıdaki tek düzeliği aşan, birbirinden farklı melodiler arabesktekinden fazla değil.

benim bu kadar sevmemim sebebi uzun zaman boyunca aradığım samimiyeti bu müzikte bulmuş olmam. dinlerken kandırıldığımı hissetmiyorum, bu da çok güzel.
Kullanıcı profilini gör
crazycelal
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: ?STANBUL
MesajTarih: 27-Oca-2006 / 23:03    Mesaj konusu:

Babanın söyleyeşi içten insanı etkiliyor

Üye
Üye

Nereden: van
MesajTarih: 27-Oca-2006 / 23:32    Mesaj konusu:

Hepiniz de farklı ama doğru yorumlar yapmışsınız baba neden dinlenir biliyormusunuz? baba canlı yayında çıkar söyleyeceği şarkının sözünü unutur hatta şarkının senkronizesini hatırlayamaz başka makamdan okur ama onu yücelten onu baba yapan nedir biliyor musunuz. o bir samimiyet kalesidir işte bu yüzden şarkının sözünüde unutsa, makamınıda hatırlayamazsa bile onun varlığı yada sempatik bir gülümseyişi ve herşeyden evvel yapmacık değil olduğu gibi durması herşeyi bitiriyor ve İbrahim tatlıses ten tutun da aklınıza gelmeyecek birçok ünlü sanatçı onun hayranıdır. böyle bir yorumcu belkide dünyada yoktur. allah başımızdan eksik etmesin onu
Kullanıcı profilini gör
eskmuzik
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

MesajTarih: 28-Oca-2006 / 00:56    Mesaj konusu:

poseidon demiş ki:
ya babanın sesine dar demek haksızlık olmuyor mu?hünkaroğlu ve diğer uzun havalardaki davudi ses de müslüm babanın sevdiğim sensin bir gülsen yeter haydar haydar parçalarındaki yumuşacık ses de babanın.arabesk müziği çok seviliyor çünkü hayat zorlaştıkça tozpembe tablo çizemiyor insanlar,hayatın gerçeklerini birebir anlatan,aldanmayı,aşk acısını,isyanı dostun açtığı yarayı ve sıkıntıları içinde barındıran arabesk rağbet görüyor.sapur supur yok mucuk muck insanlara hiçbişey ifade etmiyor,bunları dinlediğini iddia edenler bile gizliden arabesk dinliyor.tüm sıkıntılarını bilinçaltına atacağına arabesk ile özdeşleştirip rahatlıyor insanlar deşarj oluyor.müslüm babaya arabeskçi demek de yanlış,çünkü baba yorumcudur.hertürlü şarkıyı layıkıyla okur ve içimize işletir.saygılarımla

evet katılıyorum o bahsettiğin şapur şupuru söyleyenler bile arabesk yapmaya çalışıyor
Kullanıcı profilini gör
magic77
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: ANTALYA
MesajTarih: 31-Oca-2006 / 03:46    Mesaj konusu:

Arkadaşlar müslüm gürses tüm okudugu sarkıları içten yürekten gönülden söylüyor.müslüm gürses sarkılarını okurken sarklarını yaşayarak söylüyor.sanki okuduğu sarkıları yaşıyor gibi.Arkadaşlar hiç dikkat ettinizmi buna? şimdi zamanımızda sanatçı dediğimiz kişilerin hangi biri sarkılarını okurken yaşayarak okuyor malesef hiç birisi.

Ne sevgi ne dosttan yana yüzüm gülmedi
Canım dediklerim kıymet bilmedi. Ağladı gözlerim yaşı dinmedi...
Kullanıcı profilini gör
A n T i P a T i
Yeni Katılımcı
Yeni Katılımcı

MesajTarih: 22-May-2006 / 00:35    Mesaj konusu:

Bu Konuda Birtek Şunu SÖylüyorum Müslüm Gürses GErçekten ŞArkı Söylemeyi Bİliyor Sesi Çok Güzel Özeliikle Şunun Vurgulkuyorum Sözler İnsanlara Derinden Hitap Ediyor...
Kullanıcı profilini gör
damar02
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Ufka uzanan yoldan
MesajTarih: 07-Ağu-2006 / 23:16    Mesaj konusu:

konuyu açan arkadaş müzik olayına farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış.güzelde yapmış.tebrik ediyorum kendisini.benim de severek takip ettiğim bir bakış açısıdır.
bundan önceki dönemlerde arabesk sanatçılarının icra ettikleri şarkılardaki müzikler aynı kalıpta olabilir.çünkü halk neyi benimserse o yapılır.önemli olan halkın ve dinleyicinin neyi sevdiğidir.sonuıçta yapılan kasetler ticari amaçlıdır.bunu inkar edemeyiz.
müslüm babanın sesi hakkında yorum yapabilmek için müzik hakkında bilgi sahibi olmak,bu işin mektabini okumak gerek biraz.lakin yıllardır dinlediğim arabesk ve tüm müzik ile ilgili edindiğim naçizane bildiklerime dayanarak söylüyorum.
müslüm babanın sesi dar dır evet.lakin dar esli birinin şarkılara bu kadar hükmetmesi de RABBIN mükemmelliğinden başka birşey değil.ve dikkat edin müslüm babanın sesinde geçirmiş olduğu kazanında çok büyük bi etkisi var.herşeyde bir HAYR var demişler ya.gerçekten de doğru.
çünkü müslüm baba daki yorum ve sesinin büyüsüni yıllardır çözebişmiş değilim kendi adıma.kolay bi durum değil .çünkü.sadece şunu söylüyorum.ALLAH VERGİSİ BİR NİMET sadece.
müziklerine gelince ise:
güldür yüzümü albümü komple
son sevgilim
değmezmiş sana(özellikle de girişteki darbuka nağmeleri)
bir mana var sözlerinde
birşey unutmadın mı
haberimiz yok
zalim aldı götürdü
elimde değil
gitme
aklı yok
bu şarkıların müziği yıllardır bizleri mest etmiştir.sende bu şarkıları iyice dinlersen bu konudaki fikrin eminim ki değişecektir.saygılar

Ali Tekintüre
Kullanıcı profilini gör
em_re
Üye
Üye

MesajTarih: 07-Ağu-2006 / 23:49    Mesaj konusu: Cevap: Pekiyi Müslüm Gürses Neden Çok Seviliyor?Önemli bir k

boş laf Question Question Question Question Question alayına isyan.inadına müslüm baba Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation ... deyimine katılıyorum. Idea Idea Arrow Arrow
Kullanıcı profilini gör
Poseidon
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: diyarbakir/istanbul
MesajTarih: 03-Ekm-2006 / 04:19    Mesaj konusu:

ah ah!!!iki tane müzik terimi öğrenen gelip de otorite gibi ahkam keserse olacağı budur.
yahu Allah için Müslüm babanın herhangi bir kasetinin kapağını okuyun da kaç tane değişik enstrüman çalındığını görün.yok efendim neymiş arabesk dar kalıpta namelere sahipmiş.tövbe tövbee

Adam olmayan Müslümcü olamaz!!!
Kullanıcı profilini gör
okan6
Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 07-Ekm-2006 / 22:04    Mesaj konusu: Cevap: Pekiyi Müslüm Gürses Neden Çok Seviliyor?

adından bellı değilmi baba
Kullanıcı profilini gör
pippo
Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 09-Ekm-2006 / 23:26    Mesaj konusu:

kişiliği ses tonu ve güzel mazisi
Kullanıcı profilini gör
agrasif
Üye
Üye

Nereden: ANKARA(demetevler)
MesajTarih: 31-Arl-2006 / 05:33    Mesaj konusu:

A n T i P a T i demiş ki:
Bu Konuda Birtek Şunu SÖylüyorum Müslüm Gürses GErçekten ŞArkı Söylemeyi Bİliyor Sesi Çok Güzel Özeliikle Şunun Vurgulkuyorum Sözler İnsanlara Derinden Hitap Ediyor...

Üye
Üye

MesajTarih: 08-Oca-2007 / 04:35    Mesaj konusu: Re:

Söyledigi parçalarin sözlerine bakilirsa niye sevildigi cok daha kolay anlaşilir bence Wink
Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Müslüm Gürses Genel
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering