Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - [Anlatım] O Bir Hayat Biçimi
[Anlatım] O Bir Hayat Biçimi
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Hayatı ve Röportajları
Yazar Mesaj
kapsal0434
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

MesajTarih: 21-May-2006 / 23:32    Mesaj konusu: [Anlatım] O Bir Hayat Biçimi

MÜSLÜM GÜRSES....! Derken biraz düşünmek lazım. Hemde Çok Düşünmek gerekli.Neydi bizleri böyle bağlayan Müslüm Gürses'e.
O Bizim hayatımızdan bir parça değil hayatımızın ta kendisi.O Bizim manevi BABAMIZ o bir hayat biçimi....

Evet arkadaşlar aşağıda sunduğumuz hikaye Sayın Muhsin Kızılkaya'nın dilinden dökülen nameler Müslüm Gürses'i ve bizleri çok iyi anlatmış.
Muhakkak her birimiz bu yazıda kendimizi göreceğiz ve bulacağız.biraz zamanınızı ayırıp bu güzel yazıyı okursanız çok sevinirim...

MÜSLÜM GÜRSES:HAYAT BİÇİMİ!
O yıl neredeyse her sabah onun sesiyle uyandık. Her sabah, Müslüm Gürses'in kırık nağmeleriyle başladık yeni bir güne. Kurulmuş saat eşliğinde, aynı ses geldi kulağımıza ve aynı saatte onun sesiyle açtık gözlerimizi yeni bir güne...
Kocamustafapaşa'da, bakkal dükkânından bozma bir evde yaşıyorduk. Yılmaz (Erdoğan), şimdi avukatlık yapan arkadaşımız Mahmut ve yine bir başka avukat arkadaşımız Fahri'yle birlikte evin 'asli unsurları'yız, bir de biz dördümüzün dışında 'etnik unusurlar' var; bugün var, yarın yoklar cinsinden misafirler yani.
Fahri Adanalı bir gardaş... Hayatında iki şeye tutkun, iki şeyin müptelası; bir Müslüm Gürses'in sesi, bir de Maltepe sigarası... Bir aleti var, bir tarafı küçük bir televizyon; evimizin televizyonu, bir tarafı kasetçalar...
Fahri'nin teybi sadece Müslüm çalmayı biliyor. Galiba o zamana kadar, kaset hanesine Müslüm Gürses'in kasetlerinden başka hiçbir kaset girmemiş. Yani sadece 'Müslümce' biliyor.
Aletin konulduğu rafın üstü Müslüm'ün korsan kasetleriyle dolu... Ben diyeyim on, siz deyin onlarca... Hepsinin üzerinde elle yazılmış kasetin adı: Esrarlı Gözler... Siz bu Esrarlı Gözler'i tek kaset sanıyorsunuz değil mi, yanılıyorsunuz, Fahri'de tam 26 kaset var ve 26 kasetin 26'sının da adı Esrarlı Gözler... Yani Esrarlı Gözler 1 ve Esrarlı Gözler 26...

Müslüm gürses'in sesini duyunca
Fahri uyumadan önce kasetçaları hazırlıyor, Esrarlı Gözler'den bir tane takıyor, sabahın köründe kalkıp okula gidecek, Hukuk Fakültesi'nde okuyor, bizim gibi haylaz oğlan değil o, derslerini hiç aksatmıyor, kurulu saati var, saat yedi otuz civarında çalar çalmaz gözlerini açıyor, elini uzatıyor, aletin 'play' düğmesine basıyor, Müslüm Gürses'in sesini duyuyor, af, Maltepe sigarasını yakıyor, derin bir nefes aldıktan sonra afyonu büyük bir gürültüyle patlıyor.
Üç mevsim boyunca, hemen hemen her gün aynı durumu yaşadık. Üç mevsim boyunca her güne Müslüm Gürses'in sesiyle yeni güne başladık. Bu durum ruhlarımızda nasıl bir tahribat yarattı bilmiyorum. Ancak o günden sonra ne zaman Müslüm Gürses'in sesini duysam, o günlere giderim, o günler düşer aklıma... Soğuk sabahlar, kirli yataklar, katıksız dostluklar, hayaller, özlemler, ayrılıklar, ilk aşklar, gözyaşları, küçük kavgalar, polis korkusu, kırık hayaller ve berbat bir yoksulluk...
Boğazıma kadar hüzne batarım.
Müslüm Gürses'in sesindeki hüzne benzer bir hüzün, yani adam gibi hüzün, kahredici...

Onu anlatan nida
Ömer alıp beni Samatya'ya götürürdü. Müslüm Gürses, büyük gazinoların solisti değildi, onun müşterileri oralardaydı, onun için Samatya'da bir müzikholde çıkardı. Yıkık bir sur vardı müzikholün yakınında... Ömer, 'sinek öldüren' dedikleri şaraplardan var ya, ondan bir tane alır, yıkık sura çıkardık, Müslüm Gürses programına başlardı, sesi bize kadar gelirdi, Ömer şarap içerdi, sıra Mehtaplı Gecelerde Hep Seni Andım şarkısına gelince, beni ayağa kaldırır, hazrola geçerdik, bu şarkıyı sonuna kadar hazrolda dinlerdik. Bu şarkı Ömer'in İstiklal Marşı'ydı, en harbi arkadaşımın istiklal marşına saygısızlık etmek olmaz, onunla birlikte esas duruşta dinlerdim . Sevdiğimden mi, bilmiyorum, bildiğim, yıllar sonra o günün anıları belleğimde canlanınca, bir kaset satan yere girdim, Müslüm Gürses'in külliyatı içinde o şarkıyı söylediği kaseti buldum, eve getirip defalarca dinledim ve hâlâ dinler, en kral arkadaşım Ömer'i hatırlarım.
Bizi kendisine bağlayan her şarkı, bize bir anımızı yeniden yaşattığı için kendine bağlar, şimdi bunu biliyorum.
Yıllar önce Müslüm Gürses'i kapak yapan Express dergisi, onu anlatırken, Cemal Süreya'nın bir saptamasına başvurmuştu. Cemal Süreya 'arabesk kralları'nı üç 'nida' ile anlatıyor: "Orhan Gencebay 'of'... Ferdi Tayfur 'ah'... İbrahim Tatlıses 'Allah Allah'..." Express, "Müslüm'ü anlatan nida ne acaba?" diye soruyordu ve "Galiba 'Oooof, of'" diyordu. Katılıyorum ancak bu nidada bir eksiklik var sanırım, 'Oooof'a bir de 'u.lan' eklemeli ve bu nida, "Ooofu.lan offffffffff" olmalı...

Ateşten bir gömlek
İşte 'arabeskin proleterleri'ni Müslüm'e çeken bu nida'dır... Böyle bir nida olmasa hiçbir yumruk inmez döşe, hiçbir jilet ulaşmaz tene... Bu nida yoksulların iç çekmesidir, bu nida, ancak umutsuz bir yürekten kopabilir.
Onun sesinde umut yoktur, onun sesinin olduğu yerde umut biter çünkü. Onun şarkı söylediği yerde yaşama sevincinden eser kalmaz, onun sesinin olduğu yerde gelecek tasavvur edilmez, heyecanlar ölür, arzulara gem vurulur, her şey demirden bir kahır duygusunun arkasına saklanır, özlem basar, hüzün çöreklenir; umudun zerresi kalmaz orada.
Onun sesinin olduğu yerde hayat, kaçırılmaması gereken bir şölen değildir, hayat 'ateşten bir gömlek'... İşte isyan, bu 'ateşten gömlek', hayatadır ve bu isyan "Hakkımız değil mi bizim de gülmek / Bizi bu fark yaraları öldürür" diyerek somutlaşır. İşte budur onu Orhan Gencebay'dan ayıran şey. Orhan Gencebay, "Böyle gelmiş, böyle gitmez" der, Müslüm Gürses'e göre ise, "Böyle gelmiş böyle gider'..." Hiçbir umut yok! Ve o, "Dünya tersine dönse de vazgeçmez..." inadından

Ne mafya, ne de marka
Sanatçı geçinenlerin içinde en tutarlı olanıdır o. Çünkü hayatı şarkıları gibi yaşıyor, hangi hayatı yaşıyorsa da onun şarkısını söylüyor.. O ne mafya, ne de marka... O fanatikleri için bir şarkıcı değil sadece, o bir hayat biçimi...Sokakta, dolmuşta, halk otobüsünde, kahvehanelerde, oto tamircilerinde, nohut pilavcıların önünde geçen bir hayat... Biçimsiz bir hayat biraz da, çer çöp içinde...
Umudun tükendiği, hayatın yaşanılmaz bir hâl aldığı, öfkenin büyüdüğü, isyanın filize durduğu bir dünyada, başı hafif yana düşmüş, omuzları geriye kaymış, yüzündeki sevecenlik her daim diri, kahır dolu dünyaya gururla bakan bir adam Müslüm Gürses... Onu sanatçı saymayanlara hiç aldırmıyor ve bunu kendine dert etmiyor da.
Külliyatını karıştırırsanız, bir yerlerde ağır ağır duyulmaya başlayan bir eski zaman sesi gelir kulağınıza. Ağır aksak bir bozkır havası, kırık dökük bir sesten Ak ellerin salan gelen yâr bozlağına dönüşür. Sonra hepimizin çocukluğundan kalma Zahidem sökün eder, peşinden Zülüf Dökülmüş Yüze... Bu türküleri sadece Neşet Ertaş güzel söylüyor sanıyorsunuz değil mi, cevabınız evetse, bir de Müslüm Gürses'ten dinleyin öyleyse!
Müslüm Gürses, yoksulların toplu iç çekmesi... "Ooof offffff!"

Bir selam vermiyorsun sevgilim bilmem niye
....Ne Olur Bize de Gel
İç Bir Kahve Sigara.
harunkapsal82@hotmail.com

En son kapsal0434 tarafından 26-May-2006 / 02:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini gör
Konuya Teşekkür Gönderenler
3 kullanıcı bu konuya teşekkür etti. Teşekkür gönderenlerin listesi için tıklayınız.
MaviYelek
Üye
Üye

Nereden: ADANA/merkez
MesajTarih: 26-May-2006 / 02:15    Mesaj konusu:

Hazırlayanın emeğine sağlık.Çok güzel anlatmışlar,diyecek birşey kalmamış.
Sadece:of ulan of!

ESRAR-Perdesi
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: DerinLerdeN (41)
MesajTarih: 26-May-2006 / 02:36    Mesaj konusu:

Daha Başka ne anlatılabilirki...

Hayat küstüm Yaşam ilacım Müslüm....

esrarlı gözler
yalnız seni özler....
Kullanıcı profilini gör
esrarli__gozler
Muslumcu.com Fanatiği
Muslumcu.com Fanatiği

Nereden: Adana/Kiremithane
MesajTarih: 26-May-2006 / 02:39    Mesaj konusu:

Valla dediğiniz gibi tam bizi anlatıyor...
bende öyleyim mp3 çalar cep dostum yani tlfunum ancak müslüm gürses çalar baska müzik tanımaz...
sabah sabah uykulu gözlerle sallanan bedenimle dinlerim onu..
okulda o sabahta o yatarken o yani o hep içimizde...
bu yazıyı hazırlayanların ve bizim okumamız için çaba gösterenlerin yüreklerine emeklerine sağlık... Arrow

muslumcuoguz
SüperAktif Üye
SüperAktif Üye

Nereden: istanbul
MesajTarih: 26-May-2006 / 04:02    Mesaj konusu: slm

her muslumcunun mutlaka buna benser anıları vardır babayı ya gormuştur uzaktan ya yanına gıtmıştır yazanın emegıne saglık
Kullanıcı profilini gör
damar02
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Ufka uzanan yoldan
MesajTarih: 26-May-2006 / 04:14    Mesaj konusu:

güzel bir yazı olmuş.saklanmaya çalışılan ayrıntıları aslanlar gibi kaleme almış.helal olsun
Kullanıcı profilini gör
DUNDAR

Nereden: İSTANBUL/KARS
MesajTarih: 26-May-2006 / 05:28    Mesaj konusu:

Arkadaşlar bu yazıda harbiden bizleri anlatıyor.Demek ki ''geçmiş'' o kadar da uzakta değilmiş.Hepimiz yaşadık bunları.
Her sabah,okula gitmeden önce Walkmen'de Müslüm Baba'yı dinleye dinleye okula doğru giderdim.En çok da Küskünüm kasetini dinlerdim.
Birşey dikkatimi çekti.Bu hazırola geçip ''Mehtaplı Gecelerde'' okuma işini biz de yapıyorduk.Bizim marşımız da ''Sana Benziyor''du.
Bak yine soldu güneş
Yine akşam oluyor
Ömrümün kadehine ,sensiz birgün doluyor...
Biz,üç Müslümcü arkadaşla her sohbet ettiğimizde bu şarkıyı marşımız olarak okuyorduk Surprised
<<<<<<<<

Üye
Üye

Nereden: konya
MesajTarih: 26-May-2006 / 20:17    Mesaj konusu:

çok güzel bir yazı.müslümcüleri yani bizi anlatıyo...........
Kullanıcı profilini gör
gurbuz58
Üye
Üye

MesajTarih: 26-May-2006 / 23:15    Mesaj konusu:

doğru sözler alkışlanır be canım kardeşim.
Kullanıcı profilini gör
buraxbey
Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 27-May-2006 / 03:10    Mesaj konusu:

Süper eline sağlık kardesim.mükemmel bir yazı
Kullanıcı profilini gör
DUNDAR

Nereden: İSTANBUL/KARS
MesajTarih: 27-May-2006 / 05:52    Mesaj konusu:

Kederin üretildiği ve yaşamın ''dert yaratarak'' anlamlı kılındığı kültürel anlam dünyası,Türkiye toplumuna ait bir ifadelendirmeyi karşımıza çıkarmaktadır.
Arabesk,toplumun derinliklerine inen,ancak özellikle sanayileşmeyle,dolayısıyla modernleşmeyle birlikte kentlerde yaşamaya başlayan insanların yeni oluşan toplumsal yapıya uygun olarak,kendi iç dinamikleriyle oluşturduğu karmaşık bir bütündür.Söz konusu kültürel oluşum kendisini ilk önce ''arabesk'' olarak tanımlanan şarkı formunda ifade etmiştir.Geniş halk kitleleri bu şarkıları dinleyerek başka bir kültürel ifadelendirmeyi onayladıklarını göstermişlerdir.ne var ki,yapılan araştırmalarda ,arabeskin şarkılardan ibaret olmadığı,aynı zamanda bir yaşam örgüsü ve dünyayı algılama tarzı ''Müslümcülük'' olduğu ,belirli bir anlam dünyasının ve popüler kültürün önemli bir bileşeni şeklinde karşımıza çıktığı belirtilmiştir.
Caner Işık-Nuran Erol(Arabesk'in Anlam Dünyası-Müslüm Gürses Örneği)

Üye
Üye

Nereden: BURSA_-_-_-_-_-_-_-_- ADIYAMAN
MesajTarih: 04-Hzr-2006 / 17:24    Mesaj konusu:

dogru bizler onun sarlırarıyla büyüdük susuz nasıl yasanmazsa babasızda olmaz cok guzel bir yazı olmus ayrıca tebrikler Arrow Arrow Arrow
Kullanıcı profilini gör
bicare_517

Nereden: Ordu Vatan & Ünye Mekan
MesajTarih: 04-Hzr-2006 / 17:59    Mesaj konusu:

harun kardesş önce ellerine sağlık bizi böle bir yorum ile buluşturduğun için ne kadar tşk edsem azdır gercekden harika bir anı gercekden böle bişeyi ben daha önce hiç görmemiştim. gercekden duygulandım müslüm gürses kitabı gibi olmuş. ben ne diyeceğimi bilmiyorum ne kadar + versek ne kadar tşk edsek az dır şimdi bunu yazıcıdan cıkartıp evimin duvarına asıcam çünkü dehset bir yorum bu emeğine sağlık kardesim

Kullanıcı profilini gör
abdi

Nereden: berlin-gaziantep
MesajTarih: 04-Hzr-2006 / 19:16    Mesaj konusu: Cevap: [Anlatım] O Bir Hayat Biçimi

eline koluna saglik kapsal kardes.

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: diyarbakir/istanbul
MesajTarih: 04-Hzr-2006 / 21:56    Mesaj konusu:

milliyet pazarda yayınlanan bu yazıyı okuduktan sonra kesip saklamıştım.babanın yere oturmuş elinde sigara bi de pozu var ki sormayın.

isteyen istediği kadar kafasını kuma gömsün müslüm baba ve biz müslümcüler bu toplumun en büyük parçasıyız,önemsenecek düzeyde çok.

dündar abimin dediği gibi sınavlarımızdan önce hepimiz müslüm babayı dinleyip motive olmadık mı?karşılıksız sevgimizle ilgili hayallere dalarken fonda babanın müthiş sesi yok muydu?
birgün sevinirken yine müslüm babayla paylaşmıyor muyduk sevincimizi?

iyi ki mülüm babayı tanımışız.müslümcü doğmadık ama müslümcü öleceğiz inşallah.
saygılar eline sağlık harunum

Adam olmayan Müslümcü olamaz!!!
Kullanıcı profilini gör
AhMeT_44
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: KaRaNLıK_SoKaKLaR
MesajTarih: 19-Hzr-2006 / 23:39    Mesaj konusu: müslüm baba

Hazırlıyanların emeğine sağlık...VAROLUN SAĞOLUN DOSTLAR...
Kullanıcı profilini gör
bicare_517

MesajTarih: 20-Hzr-2006 / 00:52    Mesaj konusu:

KAPSAL KARDES VALLAHA VARYA ELİNİ YÜZÜNÜ YIKAMA SANA BU ANLATIMA BİZE KAVUŞTURDUĞUN İÇİN YATIP KALKIP DUA EDİYORUM sürekli okuyorum bunu hele esrarlı gözler 1 ve esrarlı gözler 26 beni yıkıyor adam yazmış ya vallaha ellerine emeğine sağlık baba sağol

Kullanıcı profilini gör
damar81
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Yanl?zl?ktan..S.aleyküm...
MesajTarih: 20-Hzr-2006 / 02:36    Mesaj konusu:

DUNDAR demiş ki:
Arkadaşlar bu yazıda harbiden bizleri anlatıyor.Demek ki ''geçmiş'' o kadar da uzakta değilmiş.Hepimiz yaşadık bunları.
Her sabah,okula gitmeden önce Walkmen'de Müslüm Baba'yı dinleye dinleye okula doğru giderdim.En çok da Küskünüm kasetini dinlerdim.
Birşey dikkatimi çekti.Bu hazırola geçip ''Mehtaplı Gecelerde'' okuma işini biz de yapıyorduk.Bizim marşımız da ''Sana Benziyor''du.
Bak yine soldu güneş
Yine akşam oluyor
Ömrümün kadehine ,sensiz birgün doluyor...
Biz,üç Müslümcü arkadaşla her sohbet ettiğimizde bu şarkıyı marşımız olarak okuyorduk Surprised
<<<<<<<<

Kardeş güzel.Ama marş olayı beni güldürdü Very Happy

Kullanıcı profilini gör
forzaenver
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Meyhaneden...
MesajTarih: 20-Hzr-2006 / 04:01    Mesaj konusu:

kapsal eline sağlık gerçekten yazı güzel burda çoğu üyenin aklına gelipte buraya dökemediği yazılar şimdi burda teşekkürler Exclamation

MesajTarih: 20-Hzr-2006 / 15:27    Mesaj konusu:

abi böyle bişey yok mülsüm baba gibi bu anlatımda alışkanlık yaptı her gün okuyorum ya biri beni durdursun

Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Hayatı ve Röportajları
Sayfa 1, 2, 3, 4  Sonraki
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering