Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - [Röportaj] Müslüm Gürses-Balçiçek
[Röportaj] Müslüm Gürses-Balçiçek

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Hayatı ve Röportajları
Yazar Mesaj
kapsal0434
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

MesajTarih: 13-May-2006 / 19:32    Mesaj konusu: [Röportaj] Müslüm Gürses-Balçiçek

MÜSLÜM GÜRSES, ''BEN ARABESK DİNLEMEM'' DİYENLERİ GAFİL AVLADI!...

İşte Sabah Gazetesi'nde Balçiçek Pamir'in Müslüm Gürses'le Yaptığı Röportaj

Onu söyleşiye ikna etmek dünyanın en zor işi. Televizyon programları hadi bir derece. "Oralarda hiç olmazsa şarkı söylüyorum, sanatımı icra ediyorum" diyor. Ama iş yazılı basına gelince biraz ürkek, sanırım çokça da kırgın. Uzun sürdü bir araya gelmemiz, uzun. Avrupa konserlerinin bitmesini bekledim ardından bar organizasyonlarının tamamlanmasını. En son albümü çıktıktan sonra isyan ettim "Hadi konuşalım artık" diye. Yine olmadı. Bugün nasıl bir araya geldik, nasıl ikna oldu gerçekten bilmiyorum. Plakçısı, sanatçı Burhan Bayar'ın sayesinde galiba. Ya da etrafındakiler taciz telefonlarımdan bıktı usandı da ondan.

O. VELİ ŞİİRİ ŞARKI OLDU

(Bu arada yeni albümdeki Bakma şarkısını dinlemeyen varsa büyük kayıp derim. Ayrıca Orhan Veli'nin Anlatamıyorum adli şiirini şarkı haline getirmiş. Bir de sürpriz var. Tatlıses'den duymaya alıştığımız Mavi Mavi şarkısını Müslüm Gürses yorumuyla dinleyeceksiniz.) Tam randevu saatinde buluşma noktasındaydım. Geç geldi Müslüm Gürses ve Muhterem Nur. Olsun. Yeter ki konuşalım artık. O kadar çok soru var ki aklımda. Bunca yıl zirvede kalmanın sırrı nedir? Son albümünde özüne dönmesinin bir sebebi var mı? "İbrahim Tatlıses heyecanlı hareketli, Müslüm Gürses derviştir" demişlerdi. Doğru mu? Sorular aklımda uçuşurken tanıştık Müslüm Baba ile. Onun standartlarına göre çok ama çok uzun bir söyleşi gerçekleşti, 1.5 saat kadar konuştuk. Zaman zaman aralar verdik. Daha doğrusu o verdi. Daldı gitti uzaklara, neden sonra dönüp "Nerede kalmıştım? diye sordu. Muhterem Hanım'a göre en konuşkan günlerinden birindeymiş. Sahneyi konuştuk, kadınları sordum, Muhterem Nur ile tanışana kadar yaşadığı fırtınalı hayattan bahsettik.

AĞIR AĞABEY MÜSLÜM

Ufak bir detayı yazmadan geçemeyeceğim Müslüm Gürses, hemen her soruya ben yerine biz diye cevap veriyor. "Yani biz inançlıyız ya da biz hiç değişmedik" gibi. Ağır ağabey durumları mevcut yani. İnsan havaya giriyor herhalde onun yanında. Röportajı sonradan dinlerken keşfettim, ben de ağır ağır konuşmaya başlamışım. Uzun aralar vermişim bir sorudan diğerine geçerken. Bana da bir haller olmuş yani. Sakin bir röportaj bu, dingin. En heyecanlı sorular sessizce, en ateşli cevaplar gülümseyerek dillendirilmiş.

* Niye ortalıkta fazla gözükmüyorsunuz? Bu da işin bir raconu mu? Yani yüzü eskitmemek, kendini özletmek?

-Yok ben çıkıyorum aslında ama dejenere olmak istemiyorum. Şimdi görüyorum arkadaşlar bir günde beş kanala konuk olarak gidiyorlar. Bu bana göre doğru bir davranış değil. Ne oluyor yani? Her yerde sen mi gözükeceksin? Her şeyin bir dozu var yahu. Her gün bal yersen baldan bıkarsın değil mi?

* O yüzdenmi kendinizi gizliyorsunuz?

-Gizlemek... Ben çok mütevazı bir insanım. Ayrıca bir insanın bir yanı da özeli de gizli kalsın, karanlıklarda kalsın yani..

* Ancak albüm dönemlerinde sizi medyada görüyoruz. Bunca yıldan sonra hala albüm satacak mı satmayacak mı diye endişeler taşıyor musunuz? Yani siz Türkiye'nin starlarındansınız.

-Estağfurullah. Endişe taşıyoruz tabii. O kaygıyı taşımazsan gider işin büyüsü. Kaybolur, bozulur her şey. İlla ki o duyguları taşıyacaksın ki onlar seni uzağa fırlatsın, götürsün. Öbür türlü insan rehavete kapılır. (Uzunca bir ara veriyor) Evet dediğim gibi. Rehavet iyi bir şey değildir.

* Arabeskte rehavet yok mudur? Yani kadercilik rehaveti getirmez mi?

-Kadercilik bizim dinimizde vardır. Hayır da şer de Tanrı'dan gelir. Ağlamak da güzel, hüzün de güzel, sevinç de güzel. Bunların dozunu iyi ayarlamak gerekir. Dejenere olmamak kaydıyla yoluna devam edersen sanıyorum hiçbir rahatsızlık olmaz.

* Hep ezilenlerin müziğini yaptınız, kaderciliği anlattınız. Yakın zamana kadar konserlerinizde kendilerine jilet atan hayranlarınızın taşkınlıklarını izliyorduk.

-Onlar geçti artık. Ben gerek şarkılarımla gerek sözlerimle onları telkin etmeye çalıştım. Herhalde o tuttu. Gerek yok yani kendine zarar vermeye, saldırganlığa. Ortada bir emek var, şarkı var, orkestra var. Biz bütün samimiyetimizle güzellikleri sergiliyoruz... Sen çıkıp orada ne bileyim kendi iç dünyandaki rahatsızlıkları bizim yaptığımız güzelliklerle bağdaştırıyor ve işi menfiye çeviriyorsun. Ne anlamı var, ne gereği var?

* Bir konserinizde bıçaklanmıştınız değil mi?

-Evet. Bursa'da oldu o olay. Açık havadaydık. Çok güzel bir kalabalık vardı. Sonra ne oldu bilmiyorum istediği şarkıyı mı söylememişim ne olmuş bilmiyorum (Durup susuyor). Herkesin istediği şarkıyı nasıl söyleyeyim? 10 bin kişi gelmiş oraya. İşte o bıçaklayan arkadaş rahatsız olmuş, bıçakladı bizi.

* Ne yaptınız? Çok korktunuz mu?

- (Duruyor, uzaklara bakıyor) Sizin isminiz neydi hanımefendi?

* Balçiçek.

- (Gülmeye başlıyor) Sahi mi? Vallahi güzel isim arkadaşım.

* Teşekkür ederim. Korktunuz mu? diye sormuştum.

-Ne güzel isim yahu, isminizle bin yaşayın (gülüyor).

* Bıçaklanma olayı diyorum, korktunuz mu, kızdınız mı?

-Yok korkmadım. Kendimi korumak adına mücadele etmeye çalıştım, tabiri caizse adamı def etmeye çalıştım ama yapamadım bıçaklandım. Enteresan olan etrafta korumalar ve polisler vardı. Hepsi herhalde benim şarkıların havasına girmişler fark edemediler.

* Sizi bıçaklayanı affettiniz değil mi?

-Affetmek güzel şey. Af güzel olmasa Allah affetmez. O ki her şeyin sahibi, yerin göğün büyük kudreti, böyle bir iradeyi sunuyorsa bizim de ondan örnek almamız gerek. İnançsız insan yaşayamaz. İnanç olmazsa insan hiçbir şeyden zevk, tat alamaz.

* Son yıllarda dinleyici kitlenizde büyük değişim oldu. Sizin de tabirinizle artık enteller, sosyetikler dinliyor sizi. Eskiden Müslüm dinlediklerini söylemeye utananlar bugün tam tersi havada.

- Şimdi (Uzunca bir süre duruyor).. Aslında biz o arkadaşlarla aynı merkezde tınlıyorduk ama (gülüyor)... Her nedense beni dinlediklerini söylemiyorlardı ya da geç fark ettiler Müslüm Gürses'i. Yani beni dinlediklerini söylemek onlara eksi bir puan mı getirecek?

* Bir dönem getiriyordu.

- Kompleks. Kompleksleri benmişim yani. Başka bir şey değil. Sonradan gördünüz ama ben kimseye gitmedim, onlar bana geldi. Ben değişmedim, olduğum yerde durdum onlar kapıyı çaldılar. Ben de "Hoş geldiniz buyurun" dedim.

* Nasıl değişmediniz? Tarkan, Bülent Ortaçgil, Sezen Aksu, Teoman şarkıları söylediniz.

- Evet söyledim. Format tarzımızda ufak tefek şeyler olsa da bizim felsefemizi, bütünlüğümüzü ve müzik tarzımızdaki anlamı bozacak hiçbir şey olmadı. (Uzuncabir süre duruyor, gözleri uzaklara dalıyor). Ben gitmedim bu arkadaşlara, kendileri gelip beni dinlemeye başladılar. İşte görüyorsunuz Eylülist isimli bar dolup taşıyor. Çok da güzel bir topluluk var, dost olduk yani.

İÇKİ İÇMEDİĞİME İNANMIYORLAR

* Ya asıl dinleyici kitleniz? Bozulanlar oldu size. Konserlerinizi terk edenler. "En güzel beyaz" diyerek bir boya reklamında oynamanızı, Teoman şarkıları söylemenizi bir türlü Müslüm Baba'ya yakıştırmadılar.

- Eleştiren olmuştur ama olumlu eleştirenler çoğunluktaydı. O çoğunluk azınlığı götürdü (eliyle bitti, gitti işareti yapıyor). Sildi süpürdü yani. Demek ki yaptığımız işte bir doğruluk payı varmış.

* Eylülist isimli barda sahne alıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla siz 1984 yılından beri içki içmiyorsunuz. İçkili mekanda program yapmak zor değil mi?

- Eylülist, enteresan bir mekan. Orada bir bakıyorum. Sosyete falan var. Enteli geliyor, sanatçısı geliyor. Çok güzel bir uyum içerisindeyiz. Sağolsunlar destek veriyorlar bana. Herkes içiyor, bilmem ne. Sonra kadeh kaldırıyorlar. Bana da ısmarlıyorlar. Kırılmasınlar diye kaldırıyorum gönderdikleri kadehi sonra "Sağlığa" diyorum, bardağı yerine koyuyorum. Abi, ne oldu falan diyorlar. "İçmiyorum ki ben kardeşim. Rüyamda içiyorum gerçek hayatta içmiyorum" diyorum.

* Size kesin inanmıyorlardır.

- İnanmıyorlar. İnanmasınlar onların sorunu bu. Ben yine de bir denge kurmaya çalışıyorum. Kadeh kaldırıyorum onlarla ama ağzıma içki koymuyorum. Ama içkili mekanda program yapmak zor. Adam içmiş yarım şişe rakıyı. Hadi şunu söylesene bunu söylesene. Aslında ben istediklerini söylemişim bile ama duymuyor ki... Zor bir atmosfer. İcabında başka türlü davranmak gerekiyor başka türlü tavırlarda olanlara.

* Ne gibi?

- Adam oku falan tavrına girince sen orada sanatçısın tabii işi dengede tutmaya çalışıyorsun. Güzelliklerin yanında içkili mekanın derdi bu. Çok şükür bugüne kadar kazasız belasız atlattık.

Bir selam vermiyorsun sevgilim bilmem niye
....Ne Olur Bize de Gel
İç Bir Kahve Sigara.
harunkapsal82@hotmail.com
Kullanıcı profilini gör
damar81
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Yanl?zl?ktan..S.aleyküm...
MesajTarih: 13-May-2006 / 20:34    Mesaj konusu:

Herkez arabesk dinler dinlediği zamanda ya beğenir bidaha bırakmaz ya beğenmez yada hiç dinlemez saolasın harun Exclamation
Kullanıcı profilini gör
Poseidon
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: diyarbakir/istanbul
MesajTarih: 13-May-2006 / 22:06    Mesaj konusu:

işte koskocaman bir derviş müslüm gürses.
ona alkolik diyen ya da başka iftiralar atanlar utansın.
ellerine sağlık harunum
amacımız belli:BİRGÜN HERKES MÜSLÜMCÜ OLACAK!!!

Adam olmayan Müslümcü olamaz!!!
Kullanıcı profilini gör
alexx20
Yeni Katılımcı
Yeni Katılımcı

MesajTarih: 13-May-2006 / 23:56    Mesaj konusu:

işte kalbinde kötülük olmayan bir adam yüregi sevgi dolu bir baba müslüm baba

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Ufka uzanan yoldan
MesajTarih: 14-May-2006 / 02:53    Mesaj konusu:

hani baba için bazı şaşırmışlar şunu derdi:yahu bu müslüm gürses(baba) konuşmuyor,veya daha da densizleşip yok yok konuşmayı bilmiyor:
gibi gerçekten de hazin ve zavallıca konuşan kişiler vardı.belki benim gibi bazı arkadaşlarda bu konuşmalara şahit olmuştur.
işte yaptığı röportaj, işte içeriği...........vallahi baba onların dediği konuşamayan baba böyleyse şayet
o zaman böyle devam etsin.konuşan babayı bu akıl fukarası insanlar kaldıramaz.talan olurlar Smile Smile
Kullanıcı profilini gör
_isyankar_74_
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: 06-Tem-2006 / 18:10    Mesaj konusu:

çok duygulanım..emeği geçen herkese çok teşekkür ederim..saolasın harun abii.... Arrow Exclamation
Kullanıcı profilini gör
KILIK
SüperAktif Üye
SüperAktif Üye

Nereden: iSTANBUL
MesajTarih: 07-Tem-2006 / 00:22    Mesaj konusu:

çok güzel valla. müslüm baba dikkat ettiyseniz konuşmalarında maneviyatıda katıyor. bu daha da güzel.

ve posedion demişki birgün herkes mülsümcü olacak.

bende diyorumki birgün herkes herkes müslümcü olmasın.

..bırak o ayrıcalık bizde kalsın..

gözlerinde gözlerim,,
gözlerimde gözlerin kalmış...
hepp sende kalmış..
Kullanıcı profilini gör
edimkeys
Üye
Üye

Nereden: şırnak
MesajTarih: 07-Tem-2006 / 02:40    Mesaj konusu:

KILIK demiş ki:
çok güzel valla. müslüm baba dikkat ettiyseniz konuşmalarında maneviyatıda katıyor. bu daha da güzel.

ve posedion demişki birgün herkes mülsümcü olacak.

bende diyorumki birgün herkes herkes müslümcü olmasın.

..bırak o ayrıcalık bizde kalsın..
haklısın kardeşim bizler ayrıcalıklı olalım. hem zaten ne diyoruz herkes müslümcü olamaz. herkes müslüm dinliyemez. onlar kaldıramazlar böyle şarkıları. bırak biz bize yeteriz kardeşim. Exclamation Exclamation Exclamation
Kullanıcı profilini gör
AhMeT_44
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: KaRaNLıK_SoKaKLaR
MesajTarih: 06-Ağu-2006 / 21:31    Mesaj konusu:

ellerine gönlüne sağlık harun abii...müslüm baba dinlemek bi ayrıcalıktır... Exclamation

KILICBEY
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: KAHRAMANMARAŞ
MesajTarih: 12-Ağu-2006 / 13:54    Mesaj konusu:

Ellerin dert görmesin yüreğine sağlık.
Kullanıcı profilini gör
AhMeT_44
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: KaRaNLıK_SoKaKLaR
MesajTarih: 12-Ağu-2006 / 15:11    Mesaj konusu:

ayrıcalıktır...bırakın müslüm baba dinleme ayrıcalığımız olsun...emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum...başta harun abi olmak üzere... Arrow Arrow Exclamation

_serseri_
Üye
Üye

MesajTarih: 21-Arl-2006 / 15:07    Mesaj konusu: Re:

harun kardeş saolasın güzel olmuş ellerin deert görmesin
Kullanıcı profilini gör
shredder8
Üye
Üye

MesajTarih: 01-Oca-2007 / 23:12    Mesaj konusu: Re:

çok güzel bir ropörtaj eine sağlık

söyleyin dostlar?m allah a?k?na
Kullanıcı profilini gör
Muslumcu22
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Müslümcü Tarikatından
MesajTarih: 18-Şub-2007 / 18:36    Mesaj konusu: Re:

eyvallah

Bütün Duygularım Ağır Yaralı"

Kullanıcı profilini gör
nacves

Nereden: Müslüm Gürses Ülkesinden..
MesajTarih: 22-Nis-2008 / 14:42    Mesaj konusu: re:

cok guzel yuregıne saglık..

...nacves...
Kullanıcı profilini gör
jest_50
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: NeVŞeHiR
MesajTarih: 19-Ağu-2008 / 03:51    Mesaj konusu: re: re:

eyw kardeş güzel ropörtaj müslümcüler her zaman farklidir damardan selamlar
Kullanıcı profilini gör
siracettinesin
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: MARDİN KALESİNDEN
MesajTarih: 12-Ekm-2008 / 19:46    Mesaj konusu: re: re: re:

Güzel bir röportaj olmuş emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

içmeden yıkılmış sarhoş gibiyim...
Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Hayatı ve Röportajları
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering